Tuleň leopardí

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Tuleň leopardí
Hydrurga leptonyx.JPG
Tuleň leopardí
Stupeň ohrozenia
VyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
[1]
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Hydrurga leptonyx
Blainville, 1820
Hydrurga leptonyx distribution.png
Mapa rozšírenia tuleňa leopardieho.
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Tuleň leopardí (Hydrurga leptonyx) je druh čeľade tuleňovité.

Tuleň leopardí, žijúci v južných častiach Tichého a Atlantického oceána, v okolí južného pólu, má povesť mimoriadne nebezpečného predátora, ktorý uchvacuje nielen mláďatá iných druhov tuleňov, ale aj dospelé tučniaky. K jeho nepriateľom patrí iba kosatka dravá a človek. Tuleň leopardí napáda aj ľudí. Prepadnutým sa podarilo uniknúť často iba s veľkým šťastím.

Tuleň leopardí sa spoločne s kosatkou dravou pokladajú za najnebezpečnejších predátorov morí obklopujúcich Antarktídu. Dospelé jedince tam žijú pri okraji ľadovej návrše, mladé zvieratá v blízkosti subantarktických ostrovov. Tieto s obľubou migrujúce zvieratá neraz dosiahnu aj pobrežie Austrálie, Nového Zélandu, Južnej Afriky a Južnej Ameriky. Tuleň leopardí vďačí za meno kresbe na svojej kožušine, ktorá sa ponáša na leopardiu, chrupu šelmy a technike pod vodou, kde sa ku koristi prikráda. Pri prenasledovaní môžu títo šikovní potápači a plavci dosiahnuť rýchlosť až 40 km/h. Zvieratá dorastajú do veľkosti 2,5 – 3,2m, ich hmotnosť je 200 – 450 kg. Väčšie samce bývajú niekedy dlhé až 3,5m a vážia viac ako 590 kg. Tulene leopardie sa živia krilom, rybami, sépiami, tučniakmi, mláďatami tuleňa Weddellovho, tučniakmi kriložravými, ktoré sa častejšie označujú ako „krabožravé“, tuleňmi sloními a uškatcami antarktickými. Tulene leopardie udierajú uloveného tučniaka o kryhy ľadu alebo o hladinu vody, kým ho neusmrtia a neoderú z kože a peria. Potom obeť prehltnú.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Hückstädt, L. 2015. Hydrurga leptonyx. The IUCN Red List of Threatened Species 2015: e.T10340A45226422. http://dx.doi.org/10.2305/IUCN.UK.2015-4.RLTS.T10340A45226422.en. Prístup 21. február 2019.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]