Výživová pyramída

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Výživová pyramída

Výživová pyramída (iné názvy: potravová pyramída, pyramída výživy, pyramída zdravej výživy) je grafické vyjadrenie závislosti zložiek potravy podľa ich obsahu živín a množstva, v akom by sa mali tieto potraviny konzumovať. Energeticky najbohatšie potraviny sú na jej vrchole, pričom základňa vrcholu je najmenšia, čo vyjadruje, že tieto potraviny by sa mali konzumovať v čo najmenšom množstve, v päte pyramídy sú energeticky chudobné potraviny, základňa pyramídy je najširšia - týchto potravín by sa malo konzumovať najviac.

Pyramída[upraviť | upraviť zdroj]

  • Prízemie pyramídy

Najväčšie zastúpenie pri konzumácii by mali mať obilniny. Do tohoto sektoru patria napr. obilniny, pekárenské výrobky celozrnné, nelúpaná hnedá ryža, zemiaky v šupke a pod. Odporúčaná denná dávka je 6 - 11 porcií, pričom jedna porcia reprezentuje 30 gramov obilnín napr pol šálky cestovín, varenej ryže alebo varených obilnín, jeden zemiak, jeden krajec chleba, jeden celozrný rožok a pod.

  • Prvé poschodie

Prvé poschodie reprezentuje ovocie a zelenina, zelenina väčším dielom ako ovocie kvôli vyššiemu obsahu vlákniny a menšiemu obsahu cukru. Odporúčaná denná dávka zeleniny je 3 až 5 porcií, ovocia 2 – 4 porcie. Jednu porciu reprezentuje šálka čerstvej zeleniny, pol šálky varenej zeleniny, 3 šálky zeleninovej šťavy, jedna paradajka alebo paprika. Pri ovocí reprezentuje jednu dávku jedno jablko alebo hruška, banán, šálka drobného ovocia.

  • Druhé poschodie

Sem patria potraviny bohaté na bielkoviny (proteíny), ktoré sú dôležité pre stavbu buniek.

Mlieko a mliečne výrobky – mlieko, tvrdé syry, tvaroh, nízkotučné výrobky s odporúčanou dennou dávkou 3 - 4 porcie.
Hydina, ryby, vajcia a strukoviny s odporúčanou dennou dávkou 1 – 2 porcie. Patria sem nemastné ryby, hydina, hovädzie mäso a chudé bravčové mäso.

Jednu porciu reprezentuje napr. šálka lúpaných orechov, šálka mlieka, jogurt, 50 gramov tvrdého syra, dve slepačie vajcia, pol šálky strukovín a pod.

  • Tretie poschodie

Najvyššie poschodie tvoria vysokoenergetické potraviny a potraviny nejakým spôsobom narušujúce správny metabolizmus. Cukor, sladkosti, produkty z bielej múky, alkohol, údeniny, červené mäso. Odporúčaná dávka je jeden až dvakrát za mesiac.

Pohľady[upraviť | upraviť zdroj]

Takáto prezentácia vo forme pyramídy bola publikovaná v deväťdesiatych rokoch minulého storočia USDA (US Department of Agriculture - Americkým úradom pre poľnohospodárstvo) a reprezentovala vtedajšie poznatky o výžive a potravinách. Odvtedy vzniklo viacero pohľadov na problematiku a viacero verzií pyramíd zohľadňujúce najnovšie poznatky, ako aj rôzne (niekedy až protichodné) názory na potrebu a vplyv jednotlivých potravinových zložiek na ľudský organizmus.

Polemické názory na takto prezentovaný názor na výživu hovoria, že pyramída neodráža výsledky posledných výskumov náuky o diéte[chýba zdroj]. Hlavný smer kritiky sú nedostatky pyramídy vo vnútri "proteínovej skupiny" (mäso, hydina, ryba, fazuľa, vajcia ...) a nejasnosti vzhľadom ku dnešnému kladeniu dôrazu na užívanie celozrnných potravín. Napr. pyramída odporúča 2 - 3 porcie zo skupiny bohatej na proteíny, čo sa mieni ako maximálna dávka, ale 2 - 4 porcie ovocnej skupiny čo sa predpokladá ako minimum. Pyramída nerozlišuje celé zrná a mleté zrná, a celé zrná a rafinované zrná (upravovaná - zbavená klíčkov a otrúb, silne rafinovaná - zbavená oleja a pod.). Viacero vegetariánskych diét je založených práve na používaní rafinovaných obilnín, čo skresľuje pohľad na pyramídu.

Alternatívou je napr. pyramída Harvardskej školy verejného zdravotníctva tzv. Zdravá výživová pyramída, zahŕňajúca vápnik a multivitamínove doplnky, ako aj mierne množstvo alkoholu a vegánska verzia výživovej potravinovej pyramídy.

Mnoho pozorovateľov verí, že Harvardská pyramída vernejšie vyjadruje výsledky štúdií o výžive publikované vo vedeckých časopisoch. Niektorí tvrdia, že USDA bol a je ovplyvňovaná politickým tlakom výrobcov potravín. Napr. odporúčaná spotreba ovocia a zeleniny je viac ako dvojnásobná oproti odporúčaniam Svetovej zdravotníckej organizácie (400g denne).Oliver Wagner