Velický potok (prítok Popradu)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Velický potok

(prítok Popradu)

Potok
Velický potok2.JPG
Zdrojnica Velický štít, Vysoké Tatry
Ústie rieka Poprad, Poprad
Dĺžka 22 km
Povodie 59,9 km² (5 990 ha)
Povodie Poprad
Hydrologické poradie 3-01-02-032, -034, -036, -037
Číslo recipienta 3-01-02-1743
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Velický potok je tatranský potok bystrinného charakteru, preteká územím okresu Poprad. Je to významný ľavostranný prítok Popradu, meria 22 km, je tokom IV. rádu a priemerná lesnatosť povodia dosahuje 40%.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Velický potok vzniká vo Vysokých Tatrách na južnom svahu Velického štítu (2 319 m n. m.), v ľadovcovom kotle pod Poľským hrebeňom (2 200 m n. m.), kde vyteká z Horných Velických pliesok v nadmorskej výške približne 2 120 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

V pramennej oblasti tečie juhovýchodným smerom prudkým spádom cez Velickú dolinu, najprv preteká Dlhé pleso (1939,0 m n. m.), odtiaľ tečie juhovýchodným smerom k pliesku Kvetnica, pričom zľava priberá prvý stály prítok spod Bradavice (2 476,0 m n. m.). Následne sa stáča severojužným smerom, tečie cez Velické pleso (1 665,5 m n. m.), opäť sa stáča juhovýchodným smerom a vstupuje do Tatranského podhoria. Pod Veľkým Krížnym kopcom (1 323,5 m n. m.) mení smer toku, tečie severojužným smerom, sprava priberá Hromadnú vodu, zľava sa oddeľuje Nová voda a koryto výrazne meandruje. Následne vstupuje do Popradskej kotliny, kde severne od Batizoviec priberá sprava rameno Batizovského potoka, stáča sa juhovýchodným smerom a severovýchodne od Svitu priberá aj hlavné koryto Batizovského potoka (704,8 m n. m.). Ďalej už tečie výlučne východným smerom, z ľavej strany priberá vody Gerlachovského potoka a tečie mestom Poprad, kde aj ústi.

Geomorfologické celky[upraviť | upraviť zdroj]

Prítoky[upraviť | upraviť zdroj]

Ústie[upraviť | upraviť zdroj]

Do Popradu sa vlieva na území mesta Poprad (južne od Spišskej Soboty, v blízkosti Aquacity Poprad) v nadmorskej výške cca 665 m n. m.

Obce[upraviť | upraviť zdroj]