Preskočiť na obsah

Vidžuaru kei

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
vidžuaru kei

Fanúšikovia vidžuaru kei skupiny Phantasmagoria na Harajuku street v Tokiu
Pôvod v štýlochrôzne: Rock, Heavy metal, Punk a Pop
Kultúrne pozadiezačiatok 80. rokovJaponsko
Typické nástrojeGitara, Basová gitara, Bicie, Klávesy
Všeobecná popularitav prevažnej miere japonská hudobná scéna
Podštýly
Angura kei • Elegothic kei • Eroguro kei • Iryō kei • Koteosa kei • Kotevi kei • Kurafu kei • Kurofuku kei • Lolita-visual kei • Nagoya kei • Nomuro kei • Oshare kei • Softvi kei • Toroteru kei

Vidžuaru kei (jap. ヴィジュアル系, angl. Visual kei, skrátene VK) je hnutie medzi japonskými hudobníkmi, ktoré je charakteristické predovšetkým excentrickým vzhľadom hudobníkov a aj ich priaznivcov. Predstavitelia žánru sa vyznačujú tým, že používajú veľa líčidiel a mejkapu, extravagantné účesy, vyzývavé kostýmy a niekedy aj prvky transvestizmu. V tomto prípade sa používa názov androgynous aesthetic (niečo ako „estetika obojpohlavnosti“).

Štýl vidžuaru kei je typický napríklad pre Manu, člena skupiny Malice Mizer, kde bežne vystupoval v šatách lolitky. Okrem neho aj Kaya, člen dua Schwarz Stein, alebo Hizaki zo skupiny Versailles -Philharmonic Quintet- a ďalších.

Niektorí nepovažujú vidžuaru kei za hudobný žáner, ale len za sub-žáner J-rocku, pričom ale uznávajú jeho osobitý zvuk, ktorý prirovnávajú k glam rocku, punku a metalu.

Vidžuaru kei vznikal približne v polovici 80. rokov 20. storočia. Za jeho priekopníkov sú označované skupiny ako X Japan, D'Erlanger, Buck-Tick alebo Color. Názov „Visual kei“ potom vychádza zo sloganu „Psychedelic violence crime of visual shock“ ktorý mala na svojom albume Blue Blood skupina X Japan. V roku 1986 Dynamite Tommy, spevák skupiny Color, založil nezávislé hudobné vydavateľstvo s názvom Free-Will, ktoré sa publikovalo hudbu vidžuaru kei aj do ostatných krajín mimo Japonska.

V roku 1992 sa X Japan pokúsili preniknúť aj na európsky a americký hudobný trh, no skutočnú popularitu začali vo svete vidžuaru kei skupiny mať až za ďalších osem rokov. V polovici 90. rokov sa začal visual kei v Japonsku rozmáhať. Predajnosť albumov skupín hrajúcich tento žáner dosahovala rekordných počtov. Najznámejšou skupinou z toho obdobia, sú X Japan, Glay a Luna Sea. Medzi ďalšie, ktoré mali ohlas patria napríklad Kuroyume, Malice Mizer, alebo Penicillin. Od roku 1999 popularita vidžuaru kei začala upadať. X Japan sa rozpadli a v roku 2000 sa rozhodla svoju činnosť ukončiť aj Luna Sea.

V roku 2007 VK žáner znova ožil keď Luna Sea odohrala jednorazový koncert. Aj skupina X Japan vydala nový singel a vyrazili na svetovú tour. Vďaka týmto udalostiam začali mať skupiny vidžuaru kei úspech medzi poslucháčmi a niektoré médiá ich začali označovať ako „neo-vidžuaru kei“. Medzi novovzniknuté skupiny vidžuaru kei patria napríklad Versailles -Philharmonic Quintet-, Nightmare alebo The Gazette.

Popularita

[upraviť | upraviť zdroj]

Vidžuaru kei boli populárnymi medzi nezávislými undergroundovými projektami, ale aj medzi slávnymi hudobníkmi hlavného prúdu. Zo západných štýlov tento žáner ovplyvnil napríklad glam rock, gothic rock a Kyberpunk. Ale každá vidžuaru kei skupina sa hrá podľa svojho a inšpiruje sa úplne inde, preto môže mať jedna bližšie punku alebo heavy metalu, zatiaľ čo iná bude hrať hudbu podobnú elektronike alebo pokojne aj popu.

Medzi japonskými časopismi zameranými na vidžuaru kei tématiku sú napríklad Arena 37° C, Cure, Fool 's Mate, alebo Shoxx.

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Visual kei na českej Wikipédii.