Viliam IV. Oranžský

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Viliam IV. Oranžský
oranžský princ
Viliam IV. Oranžský
Narodenie1. september 1711
Leeuwarden, Holandsko
Úmrtie22. október 1751 (40 rokov)
Haag, Holandsko
RodičiaJán Viliam Friso, Mária Lujza Hesensko-kasselská
ManželkaAnna Hannoverská
Deti* Karolína (* 1743 – † 1787)
Anna (*/† 1746
Viliam V. (* 1748 – † 1806)
PodpisViliam IV. Oranžský, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Viliam IV. Oranžský
Viliam IV. s manželkou Annou Hannoverskou a deťmi Karolínou a Viliamom

Viliam IV. Oranžský (hol. Willem Karel Hendrik Friso), * 1. september 1711, Leeuwarden, Holandsko – † 22. október 1751, Haag) bol oranžský princ a prvý dedičný miestodržiteľ republiky Spojených provincií holandských.

Živitopis[upraviť | upraviť zdroj]

Bol druhým dieťaťom a jediným synom Jána Viliama Frisa, princa oranžsko-nasavského (hlavy frízskej línie dynastie Oranžsko-nasavskej) a jeho manželky Márie Lujzy Hessensko-kasselskej. Narodil sa ako pohrobok šesť týždňov po smrti svojho otca, po ktorom zdedil úrad miestodržiteľa Frízska a miestodržiteľa Groningenu (obe pod regentsvom svojej matky do roku 1731) a v roku 1722 bol zvolený takisto miestodržiteľom provincie Geldern.

V roku 1733 sa stal rytierom Podväzkového rádu. V roku 1739 zdedil územia patriace formálne línii Nassau-Dillenburg, v roku 1743 zdedil aj územie línie Nassau-Siegen.

V apríli 1747 vpadla do Flámska francúzska armáda. S cieľom potlačiť vnútorné konflikty medzi rôznymi frakciami bol Viliam menovaný dedičným generálnym miestodržiteľom všetkých siedmich Zjednotených provincií (ako v mužskej, tak v ženskej línii). Viliam spolu s rodinou presídlil z Leeuwardenu do Haagu. Hoci mal dovtedy len málo skúseností so záležitosťami správy a vlády, získal vzápätí u Holanďanov značnú popularitu. Zrušil dodatkové dane, ktoré dávali príležitosť k nelegálnemu obohacovaniu. Stal sa generálnym riaditeľom Východoindickej spoločnosti a podporoval najbohatšiu vrstvu, čo ešte viac prehĺbilo rozdiely medzi bohatými a chudobnými.

Úrad generálneho miestodržiteľa celého Holandska zastával až do svojej smrti v roku 1751 v Haagu.

Manželstvo a potomkovia[upraviť | upraviť zdroj]

25. marca 1734 sa oženil s Annou Hannoverskou, Princess Royal, najstaršou dcérou britského kráľa Juraja II. a jeho manželky Karolíny z Ansbachu. Z manželstva vzišlo päť potomkov, štyri dievčatá a najmladší chlapec, z nich iba tretia dcéra a syn sa dožili dospelosti:

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Vilém IV. Oranžský na českej Wikipédii.