Viliam Scholtz

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Viliam Scholtz
uhorský hutnícky inžinier, vynálezca, pedagóg a odborný publicista
Viliam Scholtz
Narodenie8. december 1833
Švedlár, Rakúske cisárstvo
Úmrtie12. október 1901 (67 rokov)
Budapešť, Rakúsko-Uhorsko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Viliam Scholtz

Viliam Scholtz (Wilhelm, Vilmos; Sóltz, Scholz, Scholcz, Solcz) (* 8. december 1833, Švedlár – † 12. október 1901, Budapešť) bol uhorský hutnícky inžinier, vynálezca, pedagóg a odborný publicista.

Vzdelanie[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa do rodiny lekára Daniela Scholtza a jeho manželky Karolíny rodenej Polačekovej vo Švedlári. Po štúdiu na Evanjelickom kolégiu v Prešove a lýceu v Kežmarku. V rokoch 1854 – 1858 študoval baníctvo a hutníctvo na Banskej akadémii Banská Štiavnica, potom pracoval vo verejných službách. V rokoch 1859 – 1860 absolvoval kurz organizovaný Ministerstvom financií v českej Příbrami, kde študoval strojárstvo a mechaniku.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Pôsobil v hutiach v Marmarošskej župe: Sihoť, Tribušany Biely Potok, Kobylecká Poľana, Turie Remety. Potom pracoval v Diósgyőri, neskôr v Banskej Bystrici, Ponickej Hute a Tisovci. V roku 1881 bol pozvaný na miesto vedúceho katedry hutníctva železa na Banskej akadémii v Banskej Štiavnici. Učil napríklad Náuku o palivách. V rokoch 1892 až 1896 pôsobil vo funkcii zástupcu riaditeľa akadémie. V tomto období sa výrazne zmodernizovalo vzdelávanie a organizácia. Do dôchodku odišiel v roku 1901.

V Banskej Štiavnici bol v rokoch 1891 – 1892 predsedom Spoločnosti pre banícku a hutnícku literatúru, z ktorej potom – so Scholtzovým významným prispením – 27. júna 1892 vznikla Maďarská banícko-hutnícka spoločnosť (OMBKE), ktorej výkonným podpredsedom bol až do dôchodku.

Významne prispieval do odbornej literatúry. Mnoho jeho článkov bolo uverejnených v časopise OMBKE Banícke a hutnícke listy. Počas svojej kariéry vytvoril niekoľko vynálezov, ktoré predovšetkým zlepšovali technológiu zavážania vysokých pecí ako aj zachytávania procesných plynov. Spolu so Štefanom Farbakym vyvinuli zariadenie na kontinuálnu výrobu vodného plynu.

Scholtz bol čestným členom mestskej rady kráľovských miest Banská Štiavnica a Banská Belá.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]