Vlastimil Harapes

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Vlastimil Harapes
český herec, tanečník, choreograf
Vlastimil Harapes v roku 2013
Vlastimil Harapes v roku 2013
Narodenie24. júl 1946
Chomutov, Česko-Slovensko
Úmrtie15. máj 2024 (77 rokov)
Praha, Česko
Národnosťčeská
Zamestnaniechoreograf
Známy vďakabaletu a herectvu
Alma materPražské tanečné konzervatórium
ManželkaHana Zagorová (1986 – 1992)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Vlastimil Harapes

Vlastimil Harapes (* 24. júl 1946, Chomutov – † 15. máj 2024, Praha) bol český herec, tanečník, režisér, choreograf, tanečný pedagóg, dlhoročný člen a sólista baletu Národného divadla v Prahe.[1]

Začiatky kariéry[upraviť | upraviť zdroj]

Po absolvovaní pražského tanečného konzervatória v roku 1965 získal angažmán v baletnom súbore Národného divadla. Od roku 1971 sa stal sólistom.[2] Účinkoval zhruba v 50–tich rôznych tanečných predstaveniach vtedajšej prvej scény. Tanec študoval aj v Rusku v Petrohrade v baletnej škole Malého akademického divadla. Tancoval na množstve svetových baletných scén, medzi rokmi 1977 – 1983 bol stálym hosťom v západonemeckej opere v Duisburgu a Düsseldorfe.

Neskoršia kariéra a herectvo[upraviť | upraviť zdroj]

V rokoch 19902003 pôsobil ako choreograf a riaditeľ baletného súboru Národného divadla, neskôr tam pôsobil ako choreograf a baletný majster.

Na svojom konte má okrem toho aj viacero úloh vo filmoch, z ktorých niektoré patria medzi najúspešnejšie a najlepšie česko-slovenské filmy všetkých čias (napr. Markéta Lazarová režiséra Františka Vláčila alebo Ako vytrhnúť veľrybe stoličku režisérky Marie Poledňákovej). Jeho hlas bol však často predabovaný inými hercami či dabérmi (Jiří Klem, František Němec, Jiří Zahajský).[3]

Ostatné aktivity[upraviť | upraviť zdroj]

Bol čestným predsedom „Hnutia špeciálnych olympiád“, členom rady „Kiliánová nadácie“, čestným prezidentom občianskeho združenia „Balet Globo“. Klasický tanec vyučoval aj v Taliansku a na Tanečnom konzervatóriu v Prahe, často pôsobil ako porotca v renomovaných medzinárodných tanečných súťažiach (napr. v tanečnej súťaži Českej televízie StarDance ... keď hviezdy tancujú alebo českej súťaži Hviezdy na ľade).

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

Herecká filmografia, výber[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b c d TASR. Vo veku 77 rokov zomrel významný herec a tanečník Vlastimir Harapes. teraz.sk (Bratislava: TASR), 2024-05-15. Dostupné online [cit. 2024-05-15].
  2. Kolektiv autorů: Národní divadlo a jeho předchůdci, Academia, Praha, 1988, str. 134
  3. Rozhovor s Vlastimilem Harapesem v Týdeníku Rozhlas.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Vlastimil Harapes na českej Wikipédii.