Preskočiť na obsah

František Vláčil

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
František Vláčil
český maliar, grafik, filmový scenárista a režisér
Narodenie19. február 1924
Český Těšín, Česko
Úmrtie28. január 1999 (74 rokov)
Praha, Česko
ManželkaVěra Vláčilová
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons František Vláčil

František Vláčil (* 19. február 1924, Český Těšín – † 28. január 1999, Praha) bol český maliar, grafik, filmový scenárista a režisér. Jeho filmy Marketa Lazarová a Údolí včel sú dnes filmovými odborníkmi považované za vrcholné diela českej kinematografie.[1][2] Na MFF Karlovy Vary bol ocenený za prínos k svetovej kinematografii.

Život a dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Študoval dejiny umenia a estetiku na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne, štúdium ukončil v roku 1951.[3] O film sa zaujímal už v priebehu štúdia. Najprv začínal v brnianskom trikovom štúdiu dokumentárnych filmov, neskôr vo filmovom štúdiu Československého armádneho filmu, kde natáčal rôzne inštruktážne a propagandistické snímky.

Na Barrandove debutoval až v roku 1960 filmom Holubice, čím sa zaradil medzi najpozoruhodnejších filmových tvorcov tzv. Československej novej vlny 60. rokov 20. storočia. Najväčší ohlas mu ale priniesol dlho pripravovaný, natáčaný a upravovaný film Marketa Lazarová. Zložitá historická filmová freska s vtedy debutujúcou mladučkou slovenský herečkou Magdou Vášáryovou v hlavnej úlohe Markety. Ide o úchvatný psychologický film plný obrazových metafor. Film bol aj na vtedajšie pomery veľmi nákladný (išlo do tej doby o vôbec najdrahší český film). Aby sa časť nákladov vrátila späť, bol v rovnakých kulisách a dekoráciách natočený ďalší historický film Údolí včel s Petrom Čepkom v hlavnej úlohe, ktorý zažiaril aj v ďalšom farebnom snímku Adelheid.

V období normalizácie František Vláčil nakrútil niekoľko krátkometrážnych filmov, z ktorých zrejme vôbec najpozoruhodnejší je film Praha secesní z roku 1974. Nežne poetický bol aj vianočne ladený detský film Pověst o stříbrné jedli. Nasledoval smutný, zvieravý a psychologicky ťažký príbeh Dým bramborové natě s Rudolfom Hrušínským v hlavnej úlohe. Zaujal aj baladický príbeh Stíny horkého léta.

Výrazný režisérsky rukopis nesie aj biografický film o skladateľovi Antonínovi Dvořákovi Koncert na konci léta, natočený podľa scenára Zdeňka Mahlera. Veľmi výrazné sú aj jeho posledné snímky Hadí jed, Stín kapradiny a Mág.

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1994 dostal ocenenie Český lev za celoživotný umelecký prínos k českému filmu. Pôsobil aj ako prezident Českej filmovej a televíznej akadémie. Na Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch dostal hlavnú cenu za mimoriadny umelecký prínos k svetovej kinematografii.

V roku 2013 získal in memoriam Cenu Ministerstva kultúry za prínos v oblasti kinematografie a audiovízie.[4]

Zložitá osobnosť[upraviť | upraviť zdroj]

František Vláčil bol bezpochyby výnimočný a všetkými múzami pobozkaný filmár, ale išlo o vnútorne veľmi rozpoltenú a zložitú osobnosť, ktorej sa nevyhýbali depresie a veľké problémy s alkoholom. Mnohé jeho snímky boli zložito dotvorené len vďaka podpore jeho filmového štábu, napriek tomu však zostáva jeho filmové dielo v celom kontexte českej kinematografie úplne unikátne a mimoriadne.

Filmografia, výber[upraviť | upraviť zdroj]

Film[upraviť | upraviť zdroj]

Televízia[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. http://www.uh.cz/p100/p100/anketa.htm
  2. http://www.uh.cz/p100/p100/anketa_zbytek.htm
  3. Nostalghia.cz – Marketa Lazarová – František Vláčil
  4. Laureáti Státních cen a cen Ministerstva kultury

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • GAJDOŠÍK, Petr: František Vláčil : Život a dílo. Příbram, Svatá Hora : Camera obscura, 2018. 875 s. ISBN 978-80-903678-9-0
  • GAJDOŠÍK, Petr (ed.): Marketa Lazarová : Studie a dokumenty. Praha : Casablanca, 2009. 396 s. ISBN 978-80-87292-00-6

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]


  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku František Vláčil na českej Wikipédii.