William Alison Anders

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
William Alison Anders
William Alison Anders
astronaut NASA
Št. príslušnosť Spojené štáty
Stav neaktívny
Dátum narodenia 17. október 1933 (82 rokov)
Hong Kong
Iné zamestnanie stíhací pilot
Hodnosť generálmajor, USAF
Čas vo vesmíre 6 dní 3 hodiny
Kozmonaut od 1963
Misie Apollo 8
Znaky
misií
Apollo-8-patch.png
Kozmonaut do 1969

Pozri aj Biografický portál

William Alison Anders (* 17. október 1933) je bývalý americký kozmonaut, účastník prvého letu okolo Mesiaca v roku 1968 na kozmickej lodi Apollo 8.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Škola a výcvik[upraviť | upraviť zdroj]

Anders študoval na námornej akadémii USA (US Naval Academy), v roku 1962 získal titul inžiniera v odbore atómová fyzika na technologickom inštitúte amerického letectva (USAF Institute of Technology). Medzi kozmonautov prišiel v tretej skupine iba o pár mesiacov neskôr v roku 1963 s bohatou praxou pilota. Bol zaradený do záložnej posádky Gemini 11.

Let do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

Apollo 8 bola prvá pilotovaná loď k Mesiacu. Letel v trojici ako najmladší člen posádky spolu s Bormanem a Lovellom. Bol veliteľom lunárneho modulu, ktorý však vôbec nemali. Okolo Mesiaca obleteli 10 krát a po šiestich dňoch sa v poriadku vrátili na Zem, pristáli na hladine Tichého oceánu.

Po lete[upraviť | upraviť zdroj]

Zostal ešte krátko vo výcviku a bol zaradený do záložnej posádky Apolla 11. V septembri roku 1969 sa plukovník Anders rozhodol z letectva USA odísť. V rokoch 1969-1973 pracoval vo Washingtone v Národnej rade pre letectvo a kozmické lety (National Aeronautics and Space Council). V rokoch 1973-1976 bol riaditeľom Komisie pre atómovú energiu. V roku 1976 bol vymenovaný za veľvyslanca USA v Nórsku. Od októbra 1977 bol generálnym manažérom oddelenia atómovej energie v spoločnosti General Electric. (General Dynamics Corp., Nuclear Energy Products Div.). V roku 1989 bol zamestnaný v Textron, Inc. a v roku 2003 sa vrátil do NASA v Houstone už ako generál v zálohe. Je ženatý a má šesť detí.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Sto hvězdných kapitánů, vydalo nakl. Práce r.1982, autor Milan Codr

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]