Yagul

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Svetové dedičstvo UNESCO
Svetové dedičstvo UNESCO
Prehistoric Caves of Yagul and Mitla in the Central Valley of Oaxaca*
Lokalita Svetového dedičstva UNESCO

Yagul
Štát Mexiko Mexiko
Typ kultúrna pamiatka
Kritériá iii
Identifikačné č. 1352
Región** Latinská Amerika a Karibik
História zápisu
Zápis 2010  (34. zasadnutie)
* Názov ako je zapísaný v zozname Svetového dedičstva.
** Klasifikované regióny podľa UNESCO.

Yagul je súčasná archeologická lokalita a bývalý zapotécky prehispánsky mestský štát na juhu Mexika. Nachádza sa 36 km juhovýchodne od mesta Oaxaca de Juárez.[1] V zapotéčtine výraz Yagul znamená "staré poleno", alebo "starý strom".

Počiatky osídlenia krajiny v blízkosti Yagulu sa datujú až do obdobia 3 000 rokov pred naším letopočtom. Prvotné stavby Yagulu vznikali v 6. a 7. storočí, najväčší rozmach a stavebná činnosť však nastali až v tzv. oostklasickom mezoamerickom období (cca 900 - 1520).[2] Po páde dominantného homogenizujúceho mesta celého oaxackého údolia - Monte Albán - sa medzi ostatnými okolitými mestami v priebehu 8. storočia rozhorel boj o moc v oblasti. Yagul je preto umiestnený na strategicky výhodnom mieste - umelo vytvorenej vyvýšenine a je opevnený, aby odolával útokom vojsk okolitých miest.

Celá lokalita pozostáva z troch častí. Centrálna časť Yagulu je tvorená chrámami a palácmi, vyššie nad ňou sa nachádza akropolis korunovaná pevnosťou s rozhľadňou, z ktorej za dobrej viditeľnosti bolo možné vidieť všetky okolité mestá v oaxackom údolí. Západne, južne a východne od centrálnej časti sa nachádzali domy obyvateľov mesta.[1] Miestne ihrisko loptových hier je druhé najväčšie v celom mezoamerickom regióne (väčšie je už len ihrisko v Chichén Itzá na Yucatánskom polostrove).[2]

Fotogaléria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b ZonaArqueológicaYagul [online]. InstitutoNacional de Antropología e Historia, [cit. 2012-06-09]. Dostupné online. Archivované 2012-10-14 z originálu. (španielsky)
  2. a b Disfruta el Fin de Semana - ZonaArqueológica de Yagul, Oaxaca [online]. InstitutoNacional de Antropología e Historia, [cit. 2012-06-09]. Dostupné online. (španielsky)[nefunkčný odkaz]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Yagul

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Yagul na českej Wikipédii.