Prehistorické jaskyne Yagul a Mitla v Centrálnom údolí Oaxacy

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Svetové dedičstvo UNESCO
Svetové dedičstvo UNESCO
Prehistoric Caves of Yagul and Mitla in the Central Valley of Oaxaca*
Lokalita Svetového dedičstva UNESCO
Štát Mexiko Mexiko
Typ kultúrna pamiatka
Kritériá iii
Identifikačné č. 1352
Región** Latinská Amerika a Karibik
História zápisu
Zápis 2010  (34. zasadnutie)
* Názov ako je zapísaný v zozname Svetového dedičstva.
** Klasifikované regióny podľa UNESCO.

Prehistorické jaskyne Yagulu a Mitla v Centrálnom údolí Oaxacy je mexická pamiatka zapísaná od roku 2010 na zozname Svetového dedičstva UNESCO.

Nachádza sa na severných svahoch Centrálneho údolia Oaxacy v rovnomennom štáte Oaxaca. Pozostáva z dvoch predhispánskych archeologických komplexov – Yagul a Mitla – a skupiny viac ako 60 prehistorických jaskýň a skalných úkrytov. V niektorých z týchto jaskýň boli nájdené archeologické predmety i nástenné jaskynné maľby, ktoré dokumentujú prechod kočovných lovcov k začínajúcim poľnohospodárom. 10 000 rokov staré semená rastlín z rodu tekvicovitých sú považované za najstaršie známe dôkazy domestikovaných rastlín na americkom kontinente. Nájdené fragmenty kukuričných klasov v jednej z jaskýň sú najstarším zdokumentovaným príkladom domestifikácie kukurice. Kultúrna krajina prehistorických jaskýň v okolí Yagulu a Mitla reprezentuje dlhodobý vzťah medzi človekom a prírodou, z ktorého sa vyvinuli mezoamerické civilizácie.

Fotogaléria[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Prehistorické jeskyně Yagulu a Mitly v Centrálním údolí Oaxacy na českej Wikipédii.