Biosférická rezervácia El Pinacate a Gran Desierto de Altar

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Svetové dedičstvo UNESCO
Svetové dedičstvo UNESCO
El Pinacate and Gran Desierto de Altar Biosphere Reserve*
Lokalita Svetového dedičstva UNESCO

Biosférická rezervácia El Pinacate a Gran Desierto de Altar
Štát Mexiko Mexiko
Typ prírodná pamiatka
Kritériá vii, viii, x
Identifikačné č. 1410
Región** Latinská Amerika a Karibik
História zápisu
Zápis 2013  (37. zasadnutie)
* Názov ako je zapísaný v zozname Svetového dedičstva.
** Klasifikované regióny podľa UNESCO.

El Pinacate a Gran Desierto de Altar je biosférická rezervácia v severozápadnom Mexiku. Nachádza sa v mexickom štáte Sonora pri hraniciach s USA (konkrétne Arizonou) na území Sonorskej púšte. Rezervácia pozostáva z dvoch odlišných geomorfologických celkov - neaktívny vulkanický štít El Picanate s lávovými prúdmi čiernej a červenej farby na východe a Gran Desierto de Altar, čo je rozľahlé územie pohybujúcich sa piesočných dún na západe chráneného územia. Od roku 2013 je zapísaná na zozname Svetového dedičstva UNESCO.

Zo všetkých púští na severoamerickom kontinente má Sonorská púšť najvyššiu biodiverzitu. Na území rezervácie je možné nájsť viac ako 540 druhov vaskulárnych rastlín, 40 cicavcov, 200 vtákov, 40 jašterov, rovnako ako obojživelníky a sladkovodné ryby.[1] Žije tu aj niekoľko endemických druhov, ktorým hrozí vyhubenie (napr. kôrnatec jedovatý či ovca hruborohá).[2] Pre tunajšiu flóru sú typické rastliny rodov Prosopis, Larrea, Fouquieria, kaktusy a Atriplex. Okrem jedinečných geologických formácií, biologickej rôznorodosti a unikátneho krajinného rázu krajiny, je tunajšie územie významné aj z archeologického hľadiska, pretože je osídlené ľuďmi už 20 000 rokov.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Comisión Nacional de Áreas Naturales Protegidas. Reserva de la Biosfera El Pinacate y Gran Desierto de Altar [online]. [Cit. 2010-09-29]. Dostupné online.
  2. Red Escolar. Reserva de la Biosfera El Pinacate y Gran Desierto de Altar [online]. [Cit. 2010-09-29]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • El Pinacate a Gran Desierto de Altar [online]. Comisión Nacional de Áreal naturales protegidas, [cit. 2013-06-25]. Dostupné online. (španielsky)
  • Ficha Descriptiva del Área Natural Protegida [online]. Comisión Nacional de Áreal naturales protegidas, [cit. 2013-06-25]. Dostupné online. (španielsky)

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Biosférická rezervace El Pinacate a Gran Desierto de Altar na českej Wikipédii.