Záhneda

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Záhneda z USA

Záhneda je drahokamová odroda kremeňa; má tmavohnedú farbu. Patrí medzi fanerokryštalické (jasnokryštalické) odrody.

Jej farba môže byť dymovozakalená, svetlohnedá až tmavohnedá. Kryštály záhnedy majú dokonalý kryštalografický vývoj, ale často sú prerastené drobnými šupinkami chloritu, kryštálikmi aduláru. Na svetle a v teple bledne. Veľmi tmavé prírodné kryštály sa tepelne zosvetľujú, aby mali príťažlivejší farebný odtieň. Veľmi tmavá až čierna záhneda sa nazýva morión.

Výskyt[upraviť | upraviť zdroj]

Jej výskyt je pomerne hojný, preto je menej cenená ako ametyst alebo citrín. Nachádza sa v pegmatitoch, zriedkavejšie aj v hydrotermálnych žilách. Často sa nachádza v podobe izolovaných monokryštálov a priehľadných, vodou zaoblených okruhliakov.

Vo svete[upraviť | upraviť zdroj]

Najväčšie kryštály sa našli v Alpách, v lokalite Sankt Gotthard vo Švajčiarsku a ich hmotnosť bola 150 kg. V pegmatitových lokalitách Moravy sa ojedinele našli kryštály s hmotnosťou do 50 kg, ich dĺžka bola 60 cm. Hlavnými producentmi sú Brazília (Minas Gerais), USA (Maine, Arkansas, Colorado, Severná Karolína) a Mozambik (Alto Ligonha).

Na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

Na Slovensku je záhneda pomerne zriedkavá, vyskytuje sa najmä v západnej časti Slovenského rudohoria, o okolí Revúcej, Kokavy, Hnúšte a inde. Jeden z najväčších kryštálov záhnedy na území Slovenska pochádza z okolia Klenovca a mal dĺžku 19 cm, šírku 16 cm a hmotnosť 2 kg. Zriedkavo sa vyskytujú aj kryštály záhnedy s hmotnosťou 15 kg, sú však nedokonale vyvinuté a nepriezračné.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Záhneda