Západoeurópska únia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Logo
Členovia • Pridružení členovia • Pozorovatelia • Pridružení partneri

Západoeurópska únia (angl. Western European Union) bola medzinárodnou organizáciou, vojensko-politickým zoskupením 10 západoeurópskych krajín utvorené v roku 1954 reorganizáciou Bruselského paktu s perspektívou spojeneckého zväzku členských krajín vtedajších Európskych spoločenstiev so sídlom v Londýne.

Členovia[upraviť | upraviť zdroj]

Členovia (Bruselská zmluva 1954 – 30. 06. 2011)

Všetci členovia sú v NATO aj EÚ.
Jediní členovia s plným volebným právom.

Pozorovatelia (Rím 1992 – 30. 06. 2011)

Členovia Európskej únie, ale nie NATO

Pridružení členovia (Rím 1992 – 30. 06. 2011)

Členovia, ktorí boli v NATO, ale nie v EÚ.

Pridružení partneri (Kirchberg 1994 – 30. 06. 2011)

Členovia, ktorí neboli v NATO ani EÚ.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Tento vojensko-politický pakt de facto stratil svoje opodstatnenie, keď v roku 2004 vstúpili do Európskej únie 4 krajiny strednej európy (Česko, Slovensko, Poľsko a Maďarsko), 3 krajiny bývalého ZSSR (Estónsko, Litva a Lotyšsko) a 3 krajiny južnej Európy (Cyprus, Slovinsko a Malta) a s výnimkou Malty a Cypru sa ostatných 8 spomínaných krajín stalo aj členmi Severoatlantickej aliancie. Toto združenie nikdy nedokázalo vytvoriť vlastné bojaschopné jednotky a obranné a vojenské otázky riešili tieto členské krajiny v rámci Severoatlantickej aliancie. Neschopnosť tejto koalície krajín sa najviac prejavila pri riešení nepokojov na Balkáne keď sa od Juhoslávie odtrhlo Chorvátsko a vypukla vojna medzi Srbskom, Bosnou a Hercegovinou a Chorvátskom. Tento ozbrojený konflikt napokon riešilo NATO. A keď sa Európska únia rozhodla budovať vlastné jednotky zo svojich členských krajín bolo už len otázkou času kedy sa ZEU (západoeurópska únia) definitívne rozpadne. 30. júna 2011 bola táto nadbytočná a nefungujúca organizácia rozpustená a zrušená na základe vypršania zmlúv ktoré stratili platnosť 30. marca 2010. Zo ZEU vystúpilo všetkých 10 zakladajúcich krajín a tým ZEU zanikla aj de iure. ZEU opustili aj pridružení členovia, pridružení partneri a tiež krajiny, ktoré mali status pozorovateľov. Organizácia zanikla po 57-mich rokoch celú exekutívu zaniknutej ZEU prebrala Európska únia.

V rámci spoločného velenia EÚ (v súčasnosti 28 členských krajín r. 2015) majú zastúpenie v jednotkách rýchleho nasadenia všetky zastúpené krajiny s výnimkou Cypru a Malty.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]