Zavlečenie Michala Kováča ml.

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 14:27, 8. august 2013, ktorú vytvoril Vasiľ (diskusia | príspevky) (-sekcia bez zdroja)

Zavlečenie Michala Kováča ml. označuje kauzu, v ktorej bol syn vtedajšieho prezidenta SR Michal Kováč mladší násilne zavlečený do rakúskeho Hainburgu. Udalosť sa odohrala 31. augusta 1995. Z vykonanej akcie bola podozrivá Slovenská informačná služba pod vedením Ivana Lexu.

Únos

Podľa policajného vyšetrovania dôstojník SIS Ján T. 31. augusta 1995 popoludní cestoval do Hainburgu. Telefonicky (a anonymne) oznámil rakúskej polícii, že pred hainburskou policajnou stanicou v zaparkovanom Mercedese sa nachádza človek, na ktorého je vydaný medzinárodný zatykač. Išlo o uneseného, zbitého a do bezvedomia opitého Michala Kováča mladšieho.

Maskovanie stôp

Oskar Fegyveres

V januári 1997 SIS vyslala piatich dôstojníkov kontrarozviedky na tajnú misiu do Švajčiarska, kde mali vypátrať miesto pobytu Oskara Fegyveresa. Bývalý príslušník SIS totiž pred vyšetrovateľom vypovedal, že únos Michala Kováča mladšieho zorganizovala SIS.

Dopad a reakcie

Podľa zverejnených informácií dôsledkom únosu malo byť odstúpenie prezidenta Michala Kováča z funkcie, čo mohlo byť snahou vtedajšej vlády kvôli neustálym konfliktom medzi ňou a prezidentom. Prezident však vo funkcii ostal až do konca funkčného obdobia. Do ukončenia funkčného obdobia prezidenta Kováča sa nepodarilo zvoliť nového prezidenta, preto po 3. marci 1998 prevzala časť jeho kompetencií vláda a jej predseda. Hneď prvý deň premiér Vladimír Mečiar využil získané prezidentské právomoci a udelil amnestiu pre páchateľov zavlečenia a zmarenia referenda z mája 1997 o priamej voľbe prezidenta a o vstupe SR do NATO. Dňa 7. júla 1998 vyhlásil Mečiar ešte jednu amnestiu na rovnaké skutky.

Tieto amnestie v kombinácii s niekoľkými výmenami vyšetrovateľov spôsobili, že kauza nebola nikdy celkom vyšetrená a právne dotiahnutá do konca. 20. decembra 2002 Najvyšší súd SR zamietol stažnosť Generálnej prokuratúry proti zastaveniu vyšetrovania. Odvolanie proti tomuto rozhodnutiu nie je možné.[1]

3. februára 2012 v Národnej rade Slovenskej republiky prebehlo hlasovanie o zrušení tzv. Mečiarových amnestií, platných od roku 1998. Amnestie sa týkajú zavlečenia Michala Kováča a zmarenia referenda. Za nárvrh hlasovalo 78 poslancov vládnej koalície, vlády Ivety Radičovej, potrebných bolo 90 hlasov.[2]

Referencie

  1. Chronológia prípadu únosu Michala Kováča mladšieho [online]. Denník SME, 29.2.2008, [cit. 2012-02-26]. Dostupné online.
  2. Mečiarove amnestie ostávajú v platnosti, parlament ich nezrušil [online]. pravda.sk, 03.02.2012, [cit. 2013-07-29]. Dostupné online.

Externé odkazy