Preskočiť na obsah

Zborovice

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Zborovice
obec
Štát Česko Česko
Kraj (NUTS 3) Zlínsky (CZ072)
Okres (LAU 1) Kroměříž (CZ0721)
Obec s rozš. pôs. Kroměříž
Poverená obec Kroměříž
Historická krajina Morava
Nadmorská výška 247 m m n. m.
Súradnice 49°15′07″S 17°17′01″V / 49,251944°S 17,283611°V / 49.251944; 17.283611
Rozloha 12,47 km² (1 247 ha)
Obyvateľstvo 1 567 (1. 1. 2014) [1]
Hustota 125,66 obyv./km²
Starosta Jaromír Kunc
Časové pásmo SEČ (UTC+1)
 - letný čas SELČ (UTC+2)
PSČ 768 32
Miestne časti 2
Zákl. síd. jednotky 2
Katastrálne územie 2
LAU 2 (obec) CZ0721 589187
Adresa obecného
úradu
Hlavní 37
76832 Zborovice
E-mailová adresa obeczborovice@cbox.cz
Poloha obce v Česku
Poloha obce v Česku
Wikimedia Commons: Zborovice
Štatistika: ČSÚ
Webová stránka: www.obeczborovice.cz
OpenStreetMap: mapa
Portály, ktorých súčasťou je táto stránka:

Zborovice je obec v Česku v okrese Kroměříž v Zlínskom kraji. 1. januára 2013 tu žilo 1 574 obyvateľov, z toho 783 mužov a 791 žien, pričom priemerný vek v obci bol 41,4 roka (muži 41,1 roka, ženy 41,7 roka).

Prvá písomná zmienka o Zboroviciach je už z roku 1276, ale osídlenie tohto úrodného kraja siaha do ďalekej minulosti. O tom vypovedajú archeologické vykopávky neďaleko Podlavčí a nálezisko hrobov z 10. storočia s náušnicami, prsteňmi a osobnými potrebami dávnych obyvateľov.

Názov dediny je zrejme odvodený z mena prvého majiteľa prastarej hospodárskej usadlosti. V roku 1358 to bolo Sborowicz, o desať rokov neskôr Zworowcz i Sworowcz, roku 1391 bol používaný názov Sborowicz, ďalej len Borovice, a nakoniec sa ustálil názov Zborovice. Osada sa postupne rozširovala po oboch stranách vtedajšej Kupeckej cesty, ktorá sa po storočiach premenila na širokú cestu uprostred pozdĺžneho námestia. Postupné vykupovanie jednotlivých dvorcov či hospodárskych budov vytvorilo roku 1600 zborovické panstvo. Na ňom sa vystriedalo veľa majiteľov z radov českej aj cudzej šľachty. Medzi predstaviteľov významných moravských rodov patrili Kryštof Podstadský z Prusinovic, Kryštof Říkovský z Dobrčic, v 18. storočí potom Maxmiliana Beatrice grófka z Rotalu a jej syn František Antonín, ktorý dal pôvodnú usadlosť prestavať na priestorný barokový zámok. Od polovice 19. storočia prešlo panstvo do rúk bohatých priemyselníkov. Bol to Abraham Popper, ktorý dal v Zboroviciach postaviť cukrovar a v úrodnom údolí sa zasadzoval o pestovanie cukrovej repy, vtedy novej poľnohospodárske plodiny.

V roku 1881 bola Jonášem Friessem postavená železničná trať zo Zborovic do Kroměříže na prepravu cukru. Jonáš Friess dal tiež vybudovať tri rybníky ako zásobáreň vody pre cukrovar a dômyselnou sústavou studní viedol vodu do cukrovaru. Tieto rybníky, volané Podlavčí, sa stali miestom odpočinku miestnych aj cezpoľných občanov. Bývalý tu aj skokanské mostíky, možnosť kúpania a hier aj príležitosť k večernému posedeniu. Tam, kde je dnes zarastená plocha rôznymi rastlinami a kríkmi, vybudoval Dr. Jindřich Friess golfové ihrisko a tenisové kurty. Tie boli aj v zámockom parku a vedľa domu pani Jarmily Šubčíkové (pri cintoríne). Obec bola niekoľkokrát povýšená na mestečko s právom konať trhy a variť pivo. Majiteľ panstva vlastnil aj pivovar – dnes je to stolárstvo Petra Tomečka, tehelňa, vlečku na nákladovom nádraží. Pôvodné drevené stavby v obci niekoľkoráz zhoreli, ale boli znova vybudované. Vedľa zámku je najzaujímavejšou stavbou je kostol sv. Bartolomeja, ktorý stojí na mieste bývalého cintorína a stávala tu kedysi aj hrobka grófov Rottalovcov. Zo sídla grófov a priemyselníkov sa roku 1947 stal Domov dôchodcov a neskôr Ústav sociálnej starostlivosti pre dospelých. Z cukrovaru sa stala továreň Pilana. Od roku 1995 má obec svoj znak a zástavu.

Zborovice navštívil cestovateľ Emil Holub a obdaroval školu vypchávkami a inými darmi do prírodopisného kabinetu.

Sochy a kríže

[upraviť | upraviť zdroj]

Smerom ku Zdounkám pôvodne stál kamenný kríž, vrch železný. Bol postavený roku 1893 namiesto dreveného. Zelený kríž stával na križovatke Zborovice –Zdounky-Troubky-Nětčice. Bol postavený roku 1886 na náklady veľkostatku za 456 zlatých. Bol obnovený v rokoch 1924–1925 na pamiatku vyvlastnenia – pozemku pôdy s nápisom „Česká pôda vrátená českému ľudu 1924–1925“. Bol odstránený v dobe, keď bolo prikázané náboženské symboly z polí odstrániť. U kostola bol roku 1880 na náklady Valentina Haráska postavený kamenný kríž. Pôvodný drevený zhorel roku 1846. Kamenný kríž pri ceste do Medlova postavila roku 1927 rodina Rudolfa a Žofie Haráskových zo Zborovic. Roku 1898 bol postavený kamenný kríž na cintoríne základom troch zlúčených obcí: Zborovic, Medlova a Troubek. Roku 1831 bol postavený kríž na Podlavčí, pôvodne drevený, kam sa pochovávalo v dobe cholery. Bol obnovený na náklady veľkostatku roku 1898. Dokiaľ bývala na Baště rodina Stratilova, udržovala priestranstvo okolo kríža, vysádzali kvety, miesto posledného odpočinku 63 osôb bolo pietne udržované. Keď teraz pôjdeme na prechádzku na Podlavčí, nájdeme len torzo kríža – vápencový obelisk, kríž niekto už dvakrát ukradol.

Pamiatkové sochy

[upraviť | upraviť zdroj]

Pred Pilanou stávala socha sv. Floriána, blízko nej rástol rozložitý strom – platan. Pod Lipkou u potoka pred ústavným parkom bola socha sv. Jana Nepomuckého. Obidve sochy boli premiestnené ku kostolu.

Pamätné stromy

[upraviť | upraviť zdroj]

Roku 1912 bola na počesť VI. Všesokolského sletu vysadená lipa za dnešnú záhradu Ing. Vladislava Pokorného. V dome býval a ordinoval vo dvore MUDr. Bloch, ktorý mal vo Viedni kliniku, neskôr MUDr. Uher. MUDr. Uher patril k zakladateľom TJ Sokol v Zboroviciach, zakladal hokejový oddiel a v jeho stodole sa pôvodne cvičilo. Bola to telocvičňa s náradím, ako boli bradla, kôň a žinenky. Preto bola za touto provizórnou telocvičňou – sokolovňou vysadená lipa na počesť všesokolského sletu.

V roku 1881 boli vysadené lipy pred kostolom a pred školou – dnešným Penziónom Zborovic. 28. 10. 1921 bola vysadená pred budovou mešťanskej školy Lipa slobody. V parku rastú storočné aj staršie platany a červené buky.

Pamätihodnosti

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Zámok Zborovice
  • Kostol svätého Bartolomeja

Časti obce

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Zborovice
  • Medlov

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. Český statistický úřad – Počet obyvatel v obcích České republiky k 1. 1. 2014 (PDF; 504 KiB)

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Zborovice

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]
Mestá a obce okresu Kroměříž

Bařice-Velké TěšanyBezměrovBlaziceBořenoviceBrusnéBřestBystřice pod HostýnemCetechoviceDřínovHolešovHoněticeHorní LapačHošticeHulínChomýžChropyněChvalčovChvalnov-LískyJankoviceJarohněviceKarolínKomárnoKoryčanyKostelanyKostelec u HolešovaKroměřížKunkoviceKuroviceKvasiceKyseloviceLechoticeLitenčiceLoukovLubnáLudslaviceLutopecnyMartiniceMíškoviceMorkovice-SlížanyMrlínekNěmčiceNítkoviceNová DědinaOsíčkoPacetlukyPačlavicePočenice-TetěticePodhradní LhotaPrasklicePravčicePrusinovicePřílepyRajnochoviceRatajeRoštěníRoštínRusavaRymiceSkašticeSlavkov pod HostýnemSoběsukyStřílkyStřížoviceSulimovŠelešoviceTroubky-ZdislaviceTřeběticeUhřiceVěžkyVítoniceVrbkaZahnašoviceZáříčíZástřizlyZboroviceZdounkyZlobiceŽalkoviceŽeranovice