Zdenko Homolka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
P.Zdenko Homolka S.J.
slovenský rímskokatolícky kňaz a pedagóg
Narodenie30. december 1912
Barchovice, Česko
Úmrtie20. marec 1996 (83 rokov)
Bratislava, Slovensko

Zdenko Homolka (* 30. december 1912, Barchovice - † 20. marec 1996, Bratislava) bol rímskokatolícky kňaz a pedagóg.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Stredoškolské štúdium absolvoval na gymnáziu v Liptovskom Mikuláši v rokoch 19231931.
Po ukončení 1. ročníka Vysokej školy obchodnej sa r. 1932 rozhodol vstúpiť do jezuitskej rehole. Noviciát absolvoval v Ružomberku. Na ďalšie trojročné štúdium ho rehoľa vyslala do Highland College na anglickom ostrove Jersey známej tým, že na nej študovali aj význačné francúzske jezuitské osobnosti ako napr. Pierre Teilhard de Chardin. Trojročné štúdium filozofie a nadväzujúce štúdium teológie vykonával v holandskom jezuitskom kláštora vo Valkenburgu, kde bol v roku 1941 vysvätený na kňaza a začal vypomáhať v pastorácii medzi slovenskými a českými baníkmi v Belgicku. Nemecké okupačné orgány ho v roku 1942 eskortovali do Nemecka. Toto nedobrovoľné putovanie cez Aachen a Berlín napokon skončilo v Prahe, kde so súhlasom vedenia slovenskej jezuitskej provincie zostal až do konca vojny. Po návrate na Slovensko vyučoval na gymnáziu v Banskej Bystrici a v roku 1947 so súhlasom rehole prešiel do Bratislavy, kde sa okrem duchovného vedenia akademickej mládeže venoval aj ďalšiemu štúdiu matematiky.
Po likvidácii reholí komunistickým režimom pracoval manuálne. Neskôr sa uplatnil v stavebnom výskume ako odborník na aplikovanú matematiku. V tomto odbore pracoval až do odchodu do dôchodku. V rokoch 19791983, v ktorých mal prechodne povolenie na kňazskú činnosť, sa venoval pastorácii medzi mládežou. Vedeniu mládeže sa venoval aj bez povolenia ako význačný člen horolezeckej organizácie IAMES. Po páde komunistického režimu až do konca života pôsobil opäť ako jezuitský kňaz v Bratislave.

Autor kázní, ktoré vyšli knižne v edícii JAS (editor Ing.A Čierna). Prekladateľ knihy F. Krenzera Zajtra sa bude opäť veriť.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]