Zebra

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Symbol rozcestia O iných významoch výrazu Zebra pozri Zebra (rozlišovacia stránka).
Zebra
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Hippotigris
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Zebra (po latinsky Hippotigris) je podrod rodu kôň (Equus) a slovenské rodové meno druhov tohto podrodu. V niektorých starších systémoch mal postavenie rodu ("zebra" - Hippotigris).

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Podrod je charakteristický bielo-čiernym pruhovaním („zebrovanie“). Všetky druhy zebier dnes žijú v Afrike a sú typickým obyvateľom saván.

Stavbou tela sa zebry podobajú primitívnym druhom koní. Majú kratšie nohy a väčšiu hlavu a nie sú tak dobrými šprintérmi ako ušľachtilé plemená domácich koní. Môžu bežať rýchlosťou až 55 km/h, ale sú vytrvalejšími bežcami ako kone. Živia sa najmä bylinami a trávou.

Zebry

Medzi zebrami sú veľké individuálne rozdiely, opisuje sa veľa poddruhov a miestnych variet, preto aj počet opísaných druhov prešiel revíziou.

Systém[upraviť | upraviť zdroj]

Podrod zebra (Hippotigris) v užšom zmysle zahŕňa:

Podrod zebra (Hippotigris) v širšom zmysle zahŕňa aj to, čo sa v iných systémoch označuje ako podrod kvaga (Quagga), ktorý zahŕňa jediný druh zebra kvaga (Equus guagga) – podrobnosti pozri v článku zebra kvaga (v širšom zmysle)

Zebra v múzeu vo Viedni
Zebra v ZOO v Bojniciach

Podrod zebra (Hippotigris) v najširšom zmysle zahŕňa aj to, čo sa v iných systémoch označuje ako podrod prvozebra (Dolichohippus), teda:

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Zebra