Zlatiborský obvod

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Poloha obvodu v rámci Centrálneho Srbska
Mapa obvodu

Zlatiborský obvod (Srbsky: Златиборски округ, Zlatiborski okrug) je obvod v západnej, hornatej časti Srbskej republiky. Obvod bol pomenovaný po horskej oblasti Zlatibor. Podľa sčítania ľudu v roku 2011 žilo v Zlatiborskom obvode 284 729 ľudí. Mesto Užice je administratívne sídlo obvodu.

Správne členenie[upraviť | upraviť zdroj]

Etnické skupiny (rok 2002)[upraviť | upraviť zdroj]

Turizmus[upraviť | upraviť zdroj]

Zlatiborský obvod je domovom niekoľkým populárnych turistických destinácií.Zaujímavými destináciami sú určite hora Zlatibor, národný park Tara, rieka Drina,či obrovské jazero Perućac, železnica známa ako Šarganská osmica,etnická dedina Mokra Gora, mesto Užice so svojou bohatou históriou a pevnosťou,Kremná – domov presláveného proroctva z Kremnej a mnohé iné.

Náboženské pamiatky[upraviť | upraviť zdroj]

Kláštor Rača[upraviť | upraviť zdroj]

V okolí mesta Bajina Bašta stojí kláštor Rača, postavený v 13. storočí. Počas svojej dlhej histórie, bol tento kláštor niekoľkokrát zničený a následne rekonštruovaný. Naposledy bol kláštor zničení roku 1943 bulharskou armádou. Po druhej svetovej vojne bol zrekonštruovaný a reštaurovaný.V priebehu 17. storočia bol kostol významným centrom prepisu a illuminácie Srbských rukopisov s jeho najznámejším mníchom Račanom.

Miloševa kláštor[upraviť | upraviť zdroj]

Mileševa kláštor bol postavený v roku 1234 neďaleko mesta Prijepolje, bol venom srbského kráľa Štefana Vladislava I., syna Štefana Nemanja. Tento kláštor bol druhý najdôležitejší v Srbsku potom, čo v roku 1236 prijal pozostatky najviac uctievaného partriarcha Srbska, svätého Sava. Kláštor bol zničený a niekoľkokrát prestavovaný, ale našťastie, 100 skladieb, fresky jednotlivých postáv, a fragmenty významných náboženských ikon sa zachovali. Najslávnejšie ikona Mileševa je biela freska anjela, slávna, vo veľkej miere používaná náboženská ikona v celom Srbsku.

Priemysel[upraviť | upraviť zdroj]

Najvýznamnejšie aktívne podniky v samosprávnom okrese Užice sú závod na meď a hliník v Sevojne, "Prvi Partizan" železo kombinát, "Froteks" – textilný priemysel, "Kadinjača"- odevný priemysel.

V Pribojskej továrni FAP (Fabrika automobila Pribo) sa vyrábajú nákladné automobily a autobusy, ktoré sú následne vyvážané do celého sveta, a v spoločných podnikoch FAP-Famosa sú vyrábané osobné automobily.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Zlatibor District na anglickej Wikipédii.