Zuzana Szatmáry

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zuzana Szatmáry
publicistka
NarodenieBratislava, Slovensko

Zuzana Szatmáry je publicistka, novinárka, poetka a riaditeľka Nadácie Charty 77

Bola ocenená Európskou úniou titulom Žena Európy za rok 1993. Je dcérou známeho slovenského spisovateľa, komunistu, neskôr disidenta komunistického režimu Juraja Špitzera a slovenskej herečky Dalmy Špitzerovej. Narodila sa v Bratislave, časť detstva však prežila u rodinných priateľov v Čiernom Balogu na Horehroní. Pochádzali odtiaľ jej stará mama z otcovej strany.[1] Študovala architektúru, sociológiu a informatiku. V totalitnom období pracovala ako sústružníčka, upratovačka, vychovávateľka v polepšovni, či technická prekladateľka. [2] V roku 1989 stála pri zrode občianskeho hnutia Verejnosť proti násiliu.

Súčasné pôsobenie[upraviť | upraviť zdroj]

Dnes prednáša a publikuje doma aj v zahraničí. Aktívne spolupracuje s denníkmi Pravda, SME a v Česku s Lidovými novinami. Je spoluzakladateľkou Grémia III. sektoru a Nadácie Charty 77, kde v súčasnosti pôsobí ako výkonná a programová riaditeľka.[2] Táto nadácia sa dnes venuje najmä bezplatnému právnemu poradenstvu. Aktívne sa vyjadruje k ľudsko-právnym otázkam a ochrane menšín. V roku 2005 jej vyšla úspešná zbierka básni Rozumné srdce s ilustráciami slovenského výtvarníka Františka Guldana. Stála aj pri zrode slovensko-židovských novín Delet (hebrejsky Dvere). Noviny vychádzajú od leta 2010 len v internetovej verzii. Jej syn Michael je šéfredaktorom a vydavateľom Delet. [3]

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Rozumné srdce (zbierka básní) Levice: Koloman Kertész Bagala – L.C.A., 2005 [4]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. ANDREJČÁKOVÁ, Eva. Zuzana Szatmáry: Svet je taký, ako sa dnes cítim [online]. Bratislava : Denník SME, 2.4.2009, [cit. 2011-04-16]. Dostupné online.
  2. a b Ľudia [online]. Bratislava : Nadácia Charty 77, [cit. 2011-04-16]. Dostupné online.
  3. Kontakt [online]. Bratislava : Občianske združenie Delet, 15.12.2010, [cit. 2011-04-16]. Dostupné online.
  4. VLNKA, Jaroslav. Kontakt [online]. Bratislava : Literárne informačné centrum, [cit. 2011-04-16]. Dostupné online.