Zvolenská kotlina

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Súradnice: 48°38′S 19°09′V / 48,64°S 19,15°V / 48.64; 19.15
Zvolenská kotlina
kotlina
Pustý hrad a Zvolenska kotlina.JPG
Zvolenská kotlina z Pustého hradu
Štát Slovensko Slovensko
Región Banskobystrický
Okresy Zvolen, Banská Bystrica, Detva
Časť Slovenské stredohorie
Súradnice 48°38′S 19°09′V / 48,64°S 19,15°V / 48.64; 19.15
Najnižší bod koryto Hrona
 - výška 270 m n. m.
Poloha kotliny na Slovensku
Red pog.svg
Poloha kotliny na Slovensku
Zvolenská kotlina.png
Wikimedia Commons: Zvolenská kotlina
Freemap.sk: mapa
Mapový portál GKU: katastrálna mapa

Zvolenská kotlina je geomorfologický celok v oblasti Slovenské stredohorie. Kotlina leží medzi Banskou Bystricou, Zvolenom, Detvou a Ľubietovou.

Vymedzenie[upraviť | upraviť zdroj]

Na severe hraničí s Veľkou Fatrou, Starohorskými vrchmi a Nízkymi Tatrami, na východe s Veporskými vrchmi, na juhu Krupinskou planinou a Juhoslovenskou kotlinou a na západe s Kremnickými a Štiavnickými vrchmi.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Zvolenská kotlina má charakter hornatiny. Najvyšším vrcholom je Čierny Diel (851 m n. m.). Veľká časť územia je pokrytá prevažne listnatými lesmi. V hojnej miere je zastúpený buk, hrab, dub a javor, z ihličnatých stromov sa v menšej miere vyskytuje borovica a smrek. Zvolenskou kotlinou preteká rieka Hron s prítokmi Slatina a Neresnica.

Podľa klimatických podmienok radíme Zvolenskú kotlinu medzi oblasti mierne teplé. V zimnom období vystupujú priemerné teploty na -2 až -4 °C, letné priemerné teploty sa pohybujú okolo 17 až 18 °C, počet letných dní býva medzi 40 – 50, počet dní so snehovou pokrývkou je 50 – 70.

Chránené územia[upraviť | upraviť zdroj]

Zvolenská kotlina je kraj s množstvom prírodných zaujímavostí a kuriozít. Nenachádza sa tu žiadna chránená krajinná oblasť, ale viaceré maloplošné chránené územia, ako napr. NPR Plavno, Ponická dúbrava, PR Urpínska lesostep, Kozlinec, Čačínska cerina, Jelšovec, Prosisko, NPP Mičinské travertíny, PP Zolniansky lahar a Potok Zolná, Pyramída, CH Arborétum Borová hora a iné.

Geomorfologické členenie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]