Hurikán: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Bez shrnutí editace
Riadok 19: Riadok 19:


== Predpovedanie hurikánov ==
== Predpovedanie hurikánov ==
V súčasnosti možno hurikány predpovedať v rámci meteorologického výskumu. Keď vedci zachytia nový hurikán, vyšlú lietadlo nad oblaky, aby zistilo podrobnosti o hurikáne. Keď sa hurikán dostane do dosahu [[radar]]ov, dokážu určiť jeho vlastnosti – smer, silu, veľkosť zrážok, veľkosť prívalových vĺn, ale aj číslo v Safir – Simpsonovej stupnici. Keď sa hurikán dostane nad pevninu, zoslabne a rozpadne sa. Napriek tomu sa väčšina hurikánov rozpadne už nad Atlantickým oceánom.
V grgu možno hurikány predpovedať v rámci meteorologického výskumu. Keď vedci zachytia nový hurikán, vyšlú lietadlo nad oblaky, aby zistilo podrobnosti o hurikáne. Keď sa hurikán dostane do dosahu [[radar]]ov, dokážu určiť jeho vlastnosti – smer, silu, veľkosť zrážok, veľkosť prívalových vĺn, ale aj číslo v Safir – Simpsonovej stupnici. Keď sa hurikán dostane nad pevninu, zoslabne a rozpadne sa. Napriek tomu sa väčšina hurikánov rozpadne už nad Atlantickým oceánom.


== Hurikány v Európe ==
== Hurikány v Európe ==

Verzia z 15:42, 15. december 2013

Hurikán Katarína

Hurikán alebo zriedkavo uragán je lokálny názov tropickej cyklóny v Karibskom mori a na juhovýchodnom pobreží USA. Vyskytuje sa najčastejšie od júna do novembra.

Vznik

Najprv musí byť vyhriate more aspoň na 26,5 °C (79,7 °F), najmenej do hĺbky 70 metrov. Keďže túto teplotu majú moria až koncom leta, trvá hurikánová sezóna od neskorého leta do neskorej jesene. Keď je more takto vyhriate, začne sa voda vyparovať. Keď sa dostane vyššie, začne sa točiť, pričom jej musí dopomôcť aj veľký búrkový oblak supercela. Tento vietor sa točí proti smeru hodinových ručičiek, v dôsledku Coriolisovej sily. Na rovníku k tomuto efektu nedochádza, preto tam hurikány nevznikajú. Čím je intenzívnejšie točenie vetra, tým je hurikán silnejší a väčší a samozrejme aj búrka je väčšia.

Oko hurikánu

V strede hurikánu je tzv. „oko hurikánu“ - miesto pokoja.Zvyčajne má priemer od 20 do 60 km. Veľa ľudí zahynulo počas hurikánu tak, že sa skryli a prežili prvú časť hurikánu. No keď vyšli von, druhá časť hurikánu ich zabila. Je to vlastne os, okolo ktorej sa točia všetky vetry.

Stena oka

Oko hurikánu obklopuje stena oka (angl. eyewall), v ktorej je najväčšia rýchlosť prúdenia vzduchu. Je niekoľko km široká, ak prichádza na územie, tak je územie zaťažované maximálnymi vetrami, keď prejde stena oka, nastane relatívny pokoj v oku a na to príde druhý nápor vetra steny oka znova s maximálnymi rýchlosťami, keď hurikán odchádza.

Prívalové vlny

Keďže k vzniku hurikánov dochádza nad morom, silný vietor môže vytvoriť veľké príbojové vlny, ktoré môžu dosahovať výšku trojposchodového domu. Tieto vlny môžu spôsobiť veľké materiálne škody.

Názov

Každý hurikán v Atlantiku dostane meno podľa hurikánového centra na Floride. Každých šesť rokov sa pripravuje zoznam mien. Na siedmy rok sa čerpá z prvého zoznamu. Striedajú sa chlapčenské a dievčenské mená. Keď je nejaký naozaj ničivý hurikán, jeho meno sa zo zoznamu vyčiarkne. Príkladom takého hurikánu bol aj hurikán Andrew, ktorý napáchal škody za takmer 25 miliárd amerických dolárov.

Predpovedanie hurikánov

V grgu možno hurikány predpovedať v rámci meteorologického výskumu. Keď vedci zachytia nový hurikán, vyšlú lietadlo nad oblaky, aby zistilo podrobnosti o hurikáne. Keď sa hurikán dostane do dosahu radarov, dokážu určiť jeho vlastnosti – smer, silu, veľkosť zrážok, veľkosť prívalových vĺn, ale aj číslo v Safir – Simpsonovej stupnici. Keď sa hurikán dostane nad pevninu, zoslabne a rozpadne sa. Napriek tomu sa väčšina hurikánov rozpadne už nad Atlantickým oceánom.

Hurikány v Európe

Aj v Európe sa vyskytujú tropické cyklóny. Napríklad pozostatky z hurikánov väčšinou putujú nad Európu. Pozostatok z hurikánu Floyd udrel nad južnú časť Veľkej Británie. Dosiahol len prvý stupeň Saffir–Simpsonovej hurikánovej stupnice, ale zničil veľa stromov v kráľovskej záhrade. Bude trvať asi 100 rokov, kým sa opäť obnoví jej ekosystém.

Hurikány a Slovensko

Na Slovensku vznikol vynález [1], ktorý sa zaoberá spôsobom a zariadením na redukciu ničivej sily tropických cyklón.

Na Slovensku bol v roku 2007 zaregistrovaný Fond pre antihurikánové technológie [2], ktorý sa zaoberá aktívnymi antihurikánovými technológiami, ich hľadaním a podporou.

V r.2013 bol slovenskému autorovi (Jozef Šolc) udelený US Patent 7798419 Method of and a device for the reduction of tropical cyclones destructive force [3]

Referencie

Iné projekty

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Hurikán


Šablóna:Link FA Šablóna:Link FA Šablóna:Link FA Šablóna:Link FA Šablóna:Link FA Šablóna:Link GA Šablóna:Link GA Šablóna:Link GA