Etiópska katolícka cirkev: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Andreios (diskusia | príspevky)
doplnenie
Andreios (diskusia | príspevky)
čiastočná aktualizácia
Riadok 1: Riadok 1:
{{Východné katolícke cirkvi}}
{{Východné katolícke cirkvi}}
'''Etiópskokatolícka cirkev''' (nazývaná tiež '''Etiópsko-eritrejská katolícka cirkev''') je jednou z [[východné katolícke cirkvi|východných katolíckych cirkví]]. Je teda súčasťou [[Katolícka cirkev (latinská cirkev a východné katolícke cirkvi)|Katolíckej cirkvi]], uznáva za svoju hlavu rímskeho [[pápež]]a a jej vierouka je identická s rímskokatolíckou. Pri bohoslužbách však, podobne ako ostatné [[východné katolícke cirkvi]], nepoužíva rímsky obrad, ale jeden z východných obradov. V prípade Etiópskokatolíckej cirkvi je ním etiópsky obrad, takmer identický s tým, v ktorom slávi bohoslužby [[Etiópska ortodoxná cirkev]], [[Eritrejská katolícka cirkev]] i [[Eritrejská ortodoxná cirkev]].
'''Etiópskokatolícka cirkev''' alebo '''Etiópska katolícka cirkev''' je jednou z [[východné katolícke cirkvi|východných katolíckych cirkví]]. Je teda súčasťou [[Katolícka cirkev (latinská cirkev a východné katolícke cirkvi)|Katolíckej cirkvi]], uznáva za svoju hlavu rímskeho [[pápež]]a a jej vierouka je identická s rímskokatolíckou. Pri bohoslužbách však, podobne ako ostatné [[východné katolícke cirkvi]], nepoužíva rímsky obrad, ale jeden z východných obradov. V prípade Etiópskokatolíckej cirkvi je ním etiópsky obrad, takmer identický s tým, v ktorom slávi bohoslužby [[Etiópska ortodoxná cirkev]], [[Eritrejská katolícka cirkev]] i [[Eritrejská ortodoxná cirkev]].


== História ==
== História ==
Riadok 6: Riadok 6:


== Počet členov a geografické rozšírenie ==
== Počet členov a geografické rozšírenie ==
V súčasnosti má Etiópskokatolícka cirkev 225 224 členov (2005). Väčšina z nich žije v [[Etiópia|Etiópii]] a [[Eritrea|Eritrei]], niekoľko komunít existuje aj v Európe a USA. Etiópskokatolíckej cirkvi patrí aj kostol svätého Štefana na území [[Vatikán]]u.
V súčasnosti má Etiópskokatolícka cirkev 225 224 členov (2005). Väčšina z nich žije v [[Etiópia|Etiópii]] a [[Eritrea|Eritrei]], niekoľko komunít existuje aj v Európe a USA. Etiópskokatolíckej cirkvi patrí aj kostol svätého Štefana na území [[Vatikán]]u. V roku 2015 sa z nej vyčlenila [[Eritrejská katolícka cirkev]] ako samostatná cirkev sui iuris.


== Hierarchia ==
== Hierarchia ==
Na čele Etiópskokatolíckej cirkvi stojí arcibiskup - metropolita Addis Abeby, ktorým je v súčasnosti [[Berhaneyesus Demerew Surafiel|Berhane-Jesus Demerew Surafiel]] (nar. 1948). Arcibiskupovi Addis Abeby sú podriadené dve biskupstvá na území Etiópie (Adigrat a Emdeber) a tri v Eritrei (Asmara, Barentu a Keren) na čele s biskupmi. V roku 2005 mala Etiópskokatolícka cirkev celkovo 9 [[biskup]]ov, 594 [[kňaz]]ov a 185 [[farnosť|farností]].
Na čele Etiópskokatolíckej cirkvi stojí arcibiskup - metropolita Addis Abeby, ktorým je v súčasnosti [[Berhaneyesus Demerew Surafiel|Berhane-Jesus Demerew Surafiel]] (nar. 1948). Arcibiskupovi Addis Abeby sú podriadené dve biskupstvá na území Etiópie (Adigrat a Emdeber) a tri v Eritrei (Asmara, Barentu a Keren) na čele s biskupmi. V roku 2005 mala Etiópskokatolícka cirkev celkovo 9 [[biskup]]ov, 594 [[kňaz]]ov a 185 [[farnosť|farností]] s nasledovnou štruktúrou:


* Metropolitná arcidiecéza Addis Abeba - arcibiskup [[Berhaneyesus Demerew Surafiel]] (1948), pomocný biskup [[Lisane-Christos Matheos Semahun]]
* Metropolitná arcidiecéza Addis Abeba - arcibiskup [[Berhaneyesus Demerew Surafiel]] (1948), pomocný biskup [[Lisane-Christos Matheos Semahun]]

Verzia z 00:36, 16. marec 2018

Článok zo série
Východné katolícke cirkvi

Debata medzi katolíkmi a orientálnymi kresťanmi v 13. storočí

Tradícia alexandrijská
Etiópska  · Eritrejská  · Koptská
Tradícia antiochijská
Maronitská · Sýrska · Sýrsko-malankarská
Tradícia arménska
Arménska
Tradícia chaldejská
Chaldejská · Sýrsko-malabarská
Tradícia konštantínopolská
Albánska · Bieloruská · Bulharská
Grécka · Chorvátska · Italo-albánska
Macedónska · Maďarská
Melchitská · Rumunská · Rusínska
Ruská · Slovenská · Ukrajinská

Etiópskokatolícka cirkev alebo Etiópska katolícka cirkev je jednou z východných katolíckych cirkví. Je teda súčasťou Katolíckej cirkvi, uznáva za svoju hlavu rímskeho pápeža a jej vierouka je identická s rímskokatolíckou. Pri bohoslužbách však, podobne ako ostatné východné katolícke cirkvi, nepoužíva rímsky obrad, ale jeden z východných obradov. V prípade Etiópskokatolíckej cirkvi je ním etiópsky obrad, takmer identický s tým, v ktorom slávi bohoslužby Etiópska ortodoxná cirkev, Eritrejská katolícka cirkev i Eritrejská ortodoxná cirkev.

História

Etiópskokatolícka cirkev vznikla vďaka činnosti katolíckych misionárov v 19. a 20. storočí, ktorým sa podarilo získať pre úniu s Katolíckou cirkvou časť duchovenstva i veriacich Etiópskej ortodoxnej cirkvi. Etiópskokatolícka hierarchia na čele s arcibiskupom - metropolitom Addis Abeby bola ustanovená v roku 1961.

Počet členov a geografické rozšírenie

V súčasnosti má Etiópskokatolícka cirkev 225 224 členov (2005). Väčšina z nich žije v Etiópii a Eritrei, niekoľko komunít existuje aj v Európe a USA. Etiópskokatolíckej cirkvi patrí aj kostol svätého Štefana na území Vatikánu. V roku 2015 sa z nej vyčlenila Eritrejská katolícka cirkev ako samostatná cirkev sui iuris.

Hierarchia

Na čele Etiópskokatolíckej cirkvi stojí arcibiskup - metropolita Addis Abeby, ktorým je v súčasnosti Berhane-Jesus Demerew Surafiel (nar. 1948). Arcibiskupovi Addis Abeby sú podriadené dve biskupstvá na území Etiópie (Adigrat a Emdeber) a tri v Eritrei (Asmara, Barentu a Keren) na čele s biskupmi. V roku 2005 mala Etiópskokatolícka cirkev celkovo 9 biskupov, 594 kňazov a 185 farností s nasledovnou štruktúrou:

Externé odkazy