Krajinský most (Piešťany)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Krajinský most

Krajinský most je most nad riekou Váh v meste Piešťany. Je to kultúrna pamiatka projektovaná v rokoch 1930 – 1931.

Železobetónová konštrukcia cestného mosta má sedem polí. Vešadlové rozpätie oblúka má 52 m, ostatné polia majú dĺžku 29 m. Spojitá doska nesúca vozovku je v širšom poli zavesená na bočných železobetónových oblúkoch, v užších poliach podopieraná spodnými oblúkovými doskami. Dielo autorskej dvojice J. Činčera - I. Grebenik patrilo v dobe vzniku k najodvážnejším mostným konštrukciám v Česko-Slovensku. V noci z 3. na 4. apríla 1945 poškodili most ustupujúce fašistické vojská. Po rekonštrukcii ho doplnili o stavidlo na stabilizáciu hladiny obtokového ramena Váhu. V poslednej štvrtine minulého storočia pričlenili na protiprúdovej strane oceľovú lávku pre peších a následne zosilnili vešadlovú konštrukciu oceľovými lanami. Most tvorí taktiež spojku pre autá na Kúpeľný ostrov a späť.

Šírka[upraviť | upraviť zdroj]

Krajinský most je známy svojou malou šírkou, preto sú na ňom časté dopravné zápchy

Problémom Krajinského mosta je jeho malá šírka. Na moste sa neobídu dve rozmernejšie vozidlá, preto v prípade, že jedno vozidlo už ide po moste, musí druhé pred mostom zastať a čakať, kým môže prejsť. Na moste sa v dôsledku malej šírky stalo už niekoľko dopravných nehôd a kolízií.[1][2] V súčasnosti je na most zakázaný vjazd vozidlám nad 12 ton, čím sa situácia na moste výrazne zlepšila.

V lete 2014 bude vykonaná rekonštrukcia mosta, pri ktorej ho aj rozšíria.

Kvôli problémom na Krajinskom meste sa v budúcnosti plánuje obchvat Piešťan a južné premostenie.[3]

Pokusy samovrahov[upraviť | upraviť zdroj]

Most sa tiež stal už viackrát cieľom pokusov o samovraždu. Aj v týchto prípadoch musel byť celý most uzatvorený.[4][5]

Rekonštrukcia[upraviť | upraviť zdroj]

Počnúc 8. hodinou 1. júla do 31. augusta je v Piešťanoch uzatvorený pre dopravu Krajinský most cez rieku Váh. Dôvodom je jeho plánovaná rekonštrukcia.

Vodiči môžu využiť dve možné obchádzkové trasy. Kratšia, asi 25-kilometrová trasa, je vedená z Piešťan po ceste I/61 v smere na Hornú Stredu, až po križovatku s diaľnicou D1, ďalej po diaľnici D1 v smere na Trenčín po diaľničnú križovatku s cestou II/507 v obci Lúka a ďalej po ceste II/507, až do cieľa obchádzky.

Počas uzávierky mosta bude diaľnica D1 medzi križovatkami Lúka a Horná Streda dočasne vyňatá z povinnosti úhrady prostredníctvom diaľničnej nálepky.[6]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Súradnice: 48°35′08″S 17°50′13″V / 48.5856°S 17.837°V / 48.5856; 17.837