STS-120

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 14:08, 29. október 2007, ktorú vytvorila Eryn Blaireová (diskusia | príspevky) (kat.)
STS-120
Znak misie
Údaje o misii
Názov misie: STS-120
COSPAR ID:2007-050A
Raketoplán:Discovery
Posádka:7
Kozmodróm (rampa): (39-A)
Štart: 23. október 2007
Pristátie: 6. november 2007 (plánované)
Trvanie: 14 dní (plánované)
Počet obehov:?
Apogeum:?
Perigeum:?
Doba obehu:91,6 minút
Inklinácia:51,6°
Vzdialenosť:?
Hmotnosť:? (pri štarte)
 ? (pri pristátí)
Fotografia posádky
(Ľ-P) Parazynski, Wheelock, Wilsonová, Zamka, Melroyová, Tani a Nespoli
(Ľ-P) Parazynski, Wheelock, Wilsonová, Zamka, Melroyová, Tani a Nespoli
Navigácia
Predchádzajúca misiaNasledujúca misia
STS-118STS-122

STS-120 je misia amerického raketoplánu Discovery. Hlavnou úlohou misie je dopravenie modulu Harmony (Node 2) na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Tento modul umožní neskoršie rozšírenie ISS o európske laboratórium Columbus a japonský experimentálny modul Kibō. Pri tomto lete bude tiež premiestnený solárny panel P6 na svoju finálnu pozíciu. Astronaut Clayton Anderson sa vráti na Zem a v posádke stanice ho vystrieda Daniel M. Tani. V priebehu letu sa plánuje 5 výstupov do otvoreného priestoru (EVA).

Posádka

Iba štartuje (člen expedície 16 na ISS)

Iba pristáva

V zátvorkách je uvedený celkový počet letov do vesmíru vrátane tejto misie.

Pamela Melroyová je po Eileen Colinsovej druhou ženou vo funkcii veliteľa amerického raketoplánu v histórii.

Ciele misie

Harmony v montážnej hale

V priebehu misie STS-120 bude presunutý priehradkový nosník ITS-P6 s blokom solárnych panelov z provizorneho umiestnenia na nosníku ITS-Z1 na svoju finálnu pozíciu na priehradkový nosník ITS-P5.

Na počesť 30. výročia udelenia licencie na natáčanie legendárnej série filmov Hviezdne vojny režiséra George Lucasa poletí do vesmíru na palube raketoplánu Discovery svetelný meč, ktorý použil herec Mark Hamill ako Luke Skywalker v roku 1983 vo filme Hviezdne vojny: Epizóda VI – Návrat Jediho. [1]

Na palube raketoplánu bude tiež disk s 500 000 podpismi študentov, ktorí sa v roku 2007 zúčastnili programu Študentské podpisy vo vesmíre, ktorý bol sponzorovaný NASA a firmou Lockheed Martin.[2][3]

Harmony (Node 2)

Bližšie informácie v hlavnom článku: Harmony (ISS)

STS-120 doručí na Medzinárodnú vesmírnu stanicu zostavu 10A .[4] Tá obsahuje americký modul Harmony (skôr známy ako Node 2) so štyrmi napájacími skriňami a troma skladovacími skriňami, pripájacie zariadenie PDGF (Power data Grapple Fixture) pre mechanické, elektrické a dátové pripojenie manipulátoru stanice s distribučnou rozvodnou jednotku SPDU (Shuttle Power Distribution Unit). Harmony bude prvý hermetizovaný obývateľný modul dopravený na stanicu od júna 2001, kedy bola inštalovaná prechodová komora Quest Joint Airlock Module.

Po spojazdnení tohto druhého prechodového modulu na ISS bude možné neskôr pripojiť európske laboratórium Columbus a japonský experimentálny modul Kibō. Oba tieto moduly použijú bočné porty Harmony. Raketoplán bude pri misii STS-120 pripojený na PMA-2. Inštalácia Harmony prebehne v dvoch etapách. Najskôr bude pripojený na port modulu Unity. Po odlete raketoplánu bude pomocou staničného manipulátora odpojený PMA-2 z laboratória Destiny a bude presunutý na predný port Harmony. Nakoniec prenesie manipulátor Harmony z jeho pôvodného umiestnenia na finálnu pozíciu na predku Destiny.

Prípravy na štart

Raketoplán Discovery na mobilnej plošine opúšťa halu VAB

23. septembra sa orbiter Discovery presunul do raketovej monážnej haly VAB, kde bol pripojený k vonkajšej palivovej nádrži ET a štartovacím motorom SRB. Predchádzali tomu technické problémy s únikom hydraulickej kvapaliny, čo nemalo vplyv na dátum štartu. 30. septembra sa celá zostava na mobilnej plošine MLP presunula na štartovaciu rampu 39-A. V rámci predletových testov a príprav prebehlo 9.10. októbra skúšobné odpočítavanie s označením TCDT (Terminal Count Down Test). 20 októbra 2007 sa začalo skutočné odpočítavanie v čase T-43 hodín na štart 23. októbra 2007 o 17:38 SELČ a v ten istý deň dorazila na Kennedyho vesmírne stredisko aj posádka. 23. októbra dávalo počasie 40% šancu na štart, najväčšie ohrozenie štartu však predstavoval nakumulovaný ľad na nádrži ET, kvôli ktorému bol na rampu vyslaný osobitný tím. O 09:13 SELČ sa nádrž ET začala napĺňať palivom, v čase približne 14:18 posádka začala nastupovať do raketoplánu. O 15:23 sa uzavrel vstupný prielez do raketoplánu a po obnovení odpočítavania v čase T-9 minút (17:29) odpočítavanie bez prerušenia pokračovalo až k štartu.

Štart

Raketoplán Discovery úspešne odštartoval hneď na prvý pokus 23. októbra 2007 zážihom motorov SRB v čase 15:38:20 UT (17:38:20 SEČ). V čase T +00:34 až T +00:49 sa plánovane znížil ťah motorov SSME. 2 minúty a 3 sekundy po štarte sa od nádrže ET oddelili motory SRB. V čase T +08:24 nastal manéver MECO (vypnutie hlavných motorov raketoplánu SSME) a o 26 sekúnd neskôr bola odhodená prázdna nádrž ET. 37 minút po štarte bol raketoplán Discovery zážihom motorov OMS navedený na obežnú dráhu (manéver OMS-2).

Súbor:07pd2947.jpg
Štart raketoplánu Discovery STS-120

Na obežnej dráhe

Počas prvého dňa letu prebuiehala kontrola tepelného štítu pomocou systému OBSS. Kamery a senzory na predlžovacej tyči postupne skontrolovali nábežné hrany a špičku orbitera. Vo štvrtok 25. októbra v čase 14:40 SELČ sa raketoplán úspešne spojil s Medzinárodnou vesmírnou stanicou, presnejšie s modulom PMA-2 (Pressurized Mating Adapter 2). Predchádzal tomu manéver RPM , otočenie raketoplánu okolo kratšej vodorovnej osi, pričom posádka iSS fotografovala jeho tepelný štít. Ani zábery kamier, ani testy OBSS, ani snímky urobené pri manévri RPM neukázali nijaké poškodenie tepelného štítu Discovery. Po kontrole hermetickosti spoja sa o 14:39 UT otvoril prielez medzi raketoplánom a komplexom. Nasledovalo tradičné slávnostné privítanie posádky na stanici a bezpečnostné školenie posádky Discovery. Špeciálne tvarovaná výplň kresla zo záchrannej lode Sojuz-TMA 11 pre Clydea Andersona bola premiestnená do raketoplánu a výplň pre Daniela Taniho bola prenesená do Sojuzu, čím sa Anderson stal členom posádky raketoplánu a Dani členom posádky ISS. Potom astornauti inštalovali a pripojili systém SSPTS (Station-to-Shuttle Power Transfer System) pre dodávku elektrickej energie z rozvodnej siete stanice do raketoplánu. Tento systém umožňuje raketoplánu dlhší pobyt pri ISS ako bez neho a po prvýkrát bol použitý pri predchádzajúcej misii STS-118.

Zvyšok dňa sa posádka venovala prípravám skafandrov EMU (Extravehicular Mobility Unit), na prvý výstup do otvoreného priestoru (EVA-1), ktorý nastal 26. októbra a príprave spájacieho uzla CBM (Common Berthing Mechanism) modulu Unity na pripojenie modulu Harmony.

EVA-1

Fotografia raketoplánu Discovery z Medzinárodnej vesmírnej stanice počas manévru RPM (backflip)

26. októbra o 10:02 UTC vystúpili astornauti Parazynski a Wheelock do otvoreného priestoru. Ich prvou úlohou bolo demontovať anténu SASA (S-band Antenna Support Assembly) z ITS-Z1 a uložiť ju do nákladového priestoru raketoplánu. Potom astronauti pripravili modul Harmony na premiestnenie - dočasne na modul prichytili zariadenie PDGF (Power Data Grapple Fixture) slúžiace pre budúce pripojenie staničného manipulátoru SSRMS, zložili z modulu ochranné kryty a odpojili konektory, ktoré ho spájali s raketoplánom. Potom staničný manipulátor, ktorí obsluhovali Tani a Anderson zachytil modul Harmony, zdvihol ho a pomaly ho premiestnil k ľavému bočnému portu CBM modulu Unity, kde bol dočasne prichytený. V čase 15:38 UTC sa Harmony oficiálne stal súčasťou ISS. Stanica sa tak rozrástla o 75 m3 životného priestoru. Jej celkový objem je teraz 500 m3.[5][6] Parazynski a Wheelock zatiaľ odpojili 4 čpavkové hadice medzi ITS-P6 a napokon nainštalovali izolačné prekryty na zložený radiátor a dva bloky elektroniky na ITS-P6. Výstup skončil o 16:16 UTC.

27. októbra sa posádky venovali prenášaniu nákladov medzi raketoplánom a stanicou a prípravy na oživenie modulu Harmony. O 14:24 SELČ veliteľka posádky ISS Peggy Whitsonová otvorila prielze do modulu Harmony. Astronauti pri prvom vstupe do modulu použili ochranné rúška, aby náhodou nevdýchli prípadné malé voľne poletujúce častice. Potom sa posádka venovala demontáži približne 700 skrutiek a príchytiek, ktoré istili rôzne časti vybavenia modulu pri štarte. Z riadiaceho strediska Mission Control Center prišla správa, že do plánu druhého výstupu do kozmu EVA-2 bola pridaná inšpekcia rotačníéo spoja SARJ-S3 (pravobočného) medzi nosníkmi ITS-S3 a S4. Spoj totiž spôsobuje vinrácie a zvýšený výkon motora pri otáčaní v obidvoch smeroch.

EVA-2

Druhý výstup do otvoreného priestoru vykonali astronauti Parazynski a Tani 28. októbra. Výstup sa začal o 09:32 UTC, polhodinu pred plánovaným časom výstupu.[7]. Astronauti najprv dokončili odpojenie nosníku ITS-P6 od ITS-Z1. Staničný manipulátor potom preniesol oddelený nosník ITS-P6 do "parkovacej" polohy, kde zostal do druhého dňa. Potom astornauti dokončili vonkajšie úpravy na module Harmony: Parazynski nainštaloval na modul Harmony vonkajšie vybavenie ako úchytné madlé a pracovné plošiny a sňal niekoľko ochranných krytov. Medzitým Daniel Tani prezrel madlá na vozíku CETA (Crew and Equipment Translation Aid), či na nich nie sú ostré hrany, ktoré by mohli poškodiť rukavice skafandrov. Potom prehliadol problémový rotačný spoj SARJ-S3. Po demontovaní jedného krytu objavil veľké množstvo kovových hoblín, ktoré tam nemali byť. Po video a fotodokumentácii a odobratiu vzoriek, ktoré budú dovezené na Zem a podrobené analýze pripevnil Tani kryt na svoje miesto a začal robiť rekonfiguráciu kabeláže vo vnútri nosníku ITS-S0. Ďalej sa astronauti venovali inštalácii záchytnej kotvy PDGF (Power Data Grapple Fixture) na spodnú stranu modulu Harmony, za ktorú mal byť modul po odlete raketoplánu chytený staničným manipulátorom a prenesený do finálnej pozície na prednej strane modulu Destiny. Pre nedostatok času ale muselo byť elektrické prepojenie odložené na tretí výstup a odložená bola tiež výmena jedného vadného bloku RPCU (Remote Power Control Unit). Druhý výstup do kozmu sa skončil po 6 hodinách a 33 minútach.

Referencie

  1. NASA shuttle to launch Luke's lightsaber [online]. [Cit. 2007-10-22]. Dostupné online.
  2. Student signatures heading into space [online]. [Cit. 2007-10-22]. Dostupné online.
  3. Ridge View Signatures in Space [online]. . Dostupné online.
  4. STS-120 to Deliver Harmony Node to ISS [online]. [Cit. 2007-10-22]. Dostupné online.
  5. NASA. First Spacewalk a Success, New Task for Second Spacewalk [online]. NASA, 2007. Dostupné online. (English)
  6. Liz Austin Peterson. Astronauts Attach Space Station Addition [online]. ABC News / The Associated Press, 2007. Dostupné online. (English)
  7. William Harwood. Spacewalk ends [online]. CBS News, 2007. Dostupné online.

Zdroje

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku STS-120 na českej Wikipédii.

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku STS-120 na anglickej Wikipédii.


Wikimedia Commons ponúka multimediálny obsah k téme
STS-120