Vladimír Kačka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Vladimír Kačka
Vladimír Kačka
Podplukovník letectva, zanietený včelár, čestný občan mesta Piešťany.

Narodenie 4. február 1908
Likavka, Slovensko
Úmrtie 11. február 2005 (97 rokov)
Piešťany, Slovensko

Vladimír Kačka (* 4. február 1908, Likavka – † 11. február 2005, Piešťany) slovenský letec, včelár, čestný občan mesta Piešťany. Počas života pôsobil v Piešťanoch, Novom Meste nad Váhom, Hlohovci a Prostějove.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa 4. februára 1908 v Ružomberku, časť Likavka, letec, ďalší z radu významných včelárov Piešťan a blízkeho okolia.

Službu v armáde začal v Prahe, odtiaľ prešiel do Prostějova, ďalej slúžil v 3. leteckom pluku gen. M. R. Štefánika v Piešťanoch, po dvoch rokoch sa vrátil do Vojenskej akadémie v Hraniciach na Morave, neskôr to bol opäť Prostějov, po ustanovení Protektorátu sa vrátil do Piešťan s určením za veliteľa 3. perute a vzápätí 38. letky. Ešte kým stačil vykonať vojenskú prísahu novému Slovenskému štátu zúčastnil sa bojov proti maďarským vojskám, ktoré [napadli východné Slovensko (tzv. Malá vojna).

Vo funkcii stotníka (kapitána) dňa 23. mája 1940 na lietadle Avia B-534 podletel Krajinský most klenúci sa nevysoko nad riekou Váh.

Ako osvedčený pilot bol vybraný za veliteľa na východný front, kde boli letky č. 11 a 13, podriadené nemeckej 17. armáde, ktorá bojovala na južnej Ukrajine. Odtiaľ sa v r. 1942 vrátil na post veliteľa letiska do Piešťan. Záverečná fáza vojny ho zastihla na ministerstve obrany, kde bol prednostom I. oddelenia.

Počas 21 rokov nalietal 4480 hodín. Patril k najlepším slovenským leteckým akrobatom a exceloval na mnohých leteckých dňoch.

Vladimír Kačka bol ako jediný spomedzi slovenských pilotov nositeľom československého strieborného pilotného odznaku s dvoma diamantmi.

Ako v mnohých iných smutných prípadoch, aj v povojnovom živote V. Kačku nastala po februárová (1948) direktívna zmena. Nikto nevzal do úvahy, že aj keď sa osobne nezúčastnil SNP, ochraňoval a podporoval vojakov, ktorí boli pre účasť v SNP v nemilosti a zabezpečil vyplácanie podpôr ich rodinám. Degradovali ho na vojaka v zálohe s určením na poľné práce.

Ako veľmi schopný človek sa síce uplatnil aj v civile, ale pocit krivdy si nosil v srdci až do roku 1990. Vtedy mu vrátili ako vojakovi hodnosť i náležitosti s tým spojené a ako človeku zaslúženú vážnosť medzi nami ostatnými.

Dňa 30. mája 2003 mu bola udelená cena mesta Piešťany. Čestné občianstvo mesta Piešťany mu bolo udelené dňa 4. júna 2003.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • Rodinný album;
  • Jubileum legendárneho pilota, P.Podolský;
  • Letecká improvizácia, A.Páldyová, Revue Piešťany;
  • Internetová stránka www.pic.piestany.sk;