Sándor Petőfi: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 76 bajtov ,  pred 3 rokmi
d
Verzia používateľa 31.134.98.151 (diskusia) bola vrátená, bola obnovená verzia od Pe3kZA
(b gf gdfbgds)
Značka: emotikony
d (Verzia používateľa 31.134.98.151 (diskusia) bola vrátená, bola obnovená verzia od Pe3kZA)
Značka: rollback
Petőfi bol žiakom slovenského národovca Štefana Koreňa, chodil do slovenskej školy v [[Aszód]]e, bol spolužiakom [[Andrej Sládkovič|Andreja Sládkoviča]] v [[Banská Štiavnica|Banskej Štiavnici]], v slovenskom evanjelickom chráme v Pešti ho po slovensky ako 10-ročného konfirmoval [[Ján Kollár]] a materským jazykom mu bola slovenčina. Keď bol študent, vysmievali sa mu pre jeho maďarčinu ovplyvnenú slovenčinou.<ref>http://www.rozhlas.sk/inetportal/2007/index.php?lang=1&stationID=0&page=showNews&id=10198</ref>
 
Časom sa začal považovať za Maďara. Pomaďarčenú verziu svojho mena používal od veku 20 rokov, čiže posledných 6 rokov svojho života. Vo svojich veršoch neskôr vo vzťahu k slovenčine napísal: "A keby Maďar nebol by som, verte, k tomuto patril by som len." :)Práve jeho slovenský pôvod mohol byť dôvodom pre jeho hungarofilskú horlivosť.
 
== Životopis ==
V [[1846]] sa stretol v Sedmohradsku s Júliou Szendreyovou. V nasledujúcom roku, napriek zákazu otca Szendreyho, sa s ňou oženil a svadobnú cestu strávili v kaštieli Petőfiho jediného aristokratického priateľa, básnika Sándora Telekiho.
 
Redigoval časopis Életképek. V roku 1848 neúspešne kandidoval do uhorského snemu. 123465
 
== Počas revolúcie v roku 1848 ==
60 631

úprav

Navigačné menu