Štefan Hlaváč

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Štefan Hlaváč
rímskokatolícky kňaz, pedagóg a humanista
Narodenie3. december 1903
Budapešť, Rakúsko-Uhorsko
Úmrtie11. február 1983 (79 rokov)
Hermanovce, Česko-Slovensko

ThDr. Štefan Hlaváč (* 3. december 1903, Budapešť, Rakúsko-Uhorsko – † 11. február 1983, Hermanovce) bol rímskokatolícky kňaz, stredoškolský profesor a humanista.

Mladosť a štúdiá[upraviť | upraviť zdroj]

Štefan Hlaváč sa narodil 3. decembra 1903 v Budapešti. Pred začatím školskej dochádzky sa presťahoval k starým rodičom do Kubrej pri Trenčíne. Študoval postupne na gymnáziách v Trenčíne, Trnave a v Nitre. Po maturite v roku 1924 začal študovať teológiu v nitrianskom seminári. V roku 1927 prestúpil do košickej diecézy a pokračoval v štúdiu na Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulte v Olomouci, ktorú v roku 1932 ukončil doktorskou prácou zo Starého zákona na tému „Etika proroka Ozeáša“. Vedúcim dizertačnej práce bol prof. Jan Hejčl.

Kňazská a ďalšia činnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Za kňaza bol vysvätený 5. júla roku 1929 v Olomouci arcibiskupom Dr. Prečanom. Od 2. septembra roku 1929 do 2. júla roku 1950 pôsobil na gymnáziu v Michalovciach ako stredoškolský profesor. Na jeseň 1939 vstúpil do HSĽS, kde mal na starosti prevažne sociálnu starostlivosť. Od roku 1942 sa stal predsedom miestnej organizácie HSĽS v Michalovciach. Po zbavení profesúry pôsobil v Michalovciach ako nemocničný kaplán až do roku 1951. Následne krátko pôsobil ako administrátor farnosti v obci Všechsvätí (dnešné Valaliky).

10. septembra 1952 ho v Košiciach zatkli a následne odsúdili na tri roky väzenia za ukrývanie a nenahlásenie saleziána pri jeho úteku z Podolínca, kde v tom čase komunisti sústredili rehoľníkov. Počas rokov väznenia vystriedal väznice v Ilave, na Pankráci v Prahe, vo Valdiciach a v uhoľných baniach Tmavý důl v Rtyniach v Podkrkonoší. Po prepustení z väzby získal v roku 1957 štátny súhlas na pastoráciu a až do konca svojho života pôsobil ako farár v Hermanovciach pri Prešove.

In memoriam[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2004 mu bolo v Hermanovciach obecným zastupiteľstvom udelené čestné občianstvo in memoriam. Od roku 2006 je na fare zriadená pamätná izba profesora Hlaváča.

Nebol ani umelcom, ani vedcom, ani cirkevným hodnostárom, a predsa bol veľký, lebo ovládal umenie života.
– Páter Anton Hlinka, 1993

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

  • Štefan Hlaváč, Po priamych cestách. Autobiografická črta, Spolok sv. Vojtecha Trnava 1990.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Štefan Halás: Profesor Hlaváč, Spolok sv. Vojtecha Trnava 1996.