Štrkáč texaský

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
štrkáč texaský
Crotalus atrox Portrait 070731.jpg
Stupeň ohrozenia
VyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Crotalus atrox
Baird & Girard, 1853
Crotalus atrox distribution.png
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Štrkáč texaský (lat. Crotalus atrox) je najnebezpečnejší[chýba zdroj] severoamerický štrkáč, má najvyšší podiel na ľudskej úmrtnosti po uhryznutí. Tento veľký štrkáč patrí do čeľade vretenicovité (Viperidae).

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Dospelé jedince merajú 120 – 180 cm. Samce sú väčšie než samice. Sfarbenie je zvyčajne šedo-hnedé, ale môže byť aj ružovo-hnedé, tehlovočervené, žlté, ružové alebo kriedovo-biele. Na tele má štrkáč 24 – 25 chrbtových škvŕn, ktoré sú tmavohnedej, hnedej a šedej farby. Najprv majú chrbtové škvrny obdĺžnikový tvar, neskôr tvar šesťuholníka a nakoniec výrazný tvar diamantu. Na chvoste je 2 – 8 čiernych pruhov oddelených medzerami. Štrkáč ma biele brucho, ktorého šupiny sú veľmi zložené a nemá žiadne chrbtové škvrny.

Rozšírenie[upraviť | upraviť zdroj]

Vyskytuje sa v USA (západný Arkansas, Oklahoma, Texas, Arizona, Nevada, juhovýchodná Kalifornia, Kansas a v kraji Ellsworth) a v Mexiku (Nuevo León, Coahuila, Chihuahua, Sonora, severovýchod Baja California, severná Sinaloa, severovýchodne Durango, Zatacetas, San Luis Potosí, severný Veracruz a Querétaro).

Habitat[upraviť | upraviť zdroj]

Žije na stepiach, v lesoch, bušiach a púštiach.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Texas-Klapperschlange na nemeckej Wikipédii.