Ždiarny potok

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ždiarny potok
Dĺžka toku 7,2 km
Plocha povodia ? km²
Rád toku III.
Povodie Hron
Prameň Stredná hoľa, Nízke Tatry
Ústie Hron, Pohorelská Maša
Hydrologické poradie 4-23-01-016
Číslo recipienta 4-23-01-4332

Ždiarny potok je potok na Horehroní, vo východnej časti okresu Brezno. Je to pravostranný prítok Hrona, meria 7,2 km a je tokom III. rádu.

Prameň[upraviť | upraviť kód]

Pramení v Nízkych Tatrách, v geomorfologickom podcelku Kráľovohoľské Tatry, na južnom svahu Strednej hole (1 875,9 m n. m.) v nadmorskej výške približne 1 500 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť kód]

Najprv tečie juhozápadným smerom až po sútok s prítokom (1 131,8 m n. m.) prameniacim na južnom svahu Orlovej (1 840,4 m n. m.) a odtiaľ pokračuje na juh cez lokalitu Ždiarny les. Na strednom toku sa výrazne esovito stáča, prechodne tečie viac smerom na JJZ, potom znovu na juh a vstupuje do Horehronského podolia, do geomorfologického podcelku Heľpianske podolie. Tu sa najprv oblúkom stáča na západ, sprava priberá prítok z juhovýchodného úpätia Ždiarnej (1 192,0 m n. m.), vzápätí ďalší pravostranný prítok z južného úpätia Ždiarnej a pokračuje juhozápadným smerom. Napokon podteká železničnú trať č. 172 i štátnu cestu č. 66 a juhovýchodne od Pohorelskej Maše ústi v nadmorskej výške cca 703 m n. m. do Hrona.