Zubrovica

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Zubrovica
potok
Zdrojnica Kráľova hoľa, Nízke Tatry
Ústie Hron, Telgárt
Dĺžka km
Povodie Hron
Rád toku III.
Hydrologické poradie 4-23-01-002
Číslo recipienta 4-23-01-4404
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Zubrovica je potok na Horehroní, v najvýchodnejšej časti okresu Brezno.[1] Je to pravostranný prítok Hrona, meria 6 km a je tokom III. rádu.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Pramení v Nízkych Tatrách, v geomorfologickom podcelku Kráľovohoľské Tatry, na juhovýchodnom svahu Kráľovej hole (1 946,1 m n. m.) v nadmorskej výške približne 1 625 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Od prameňa tečie najprv smerom na východ severným úpätím Kráľovej skaly (1 690,3 m n. m.), následne sa stáča na juhovýchod. Na strednom toku sa esovito stáča a výrazným oblúkom sa ohýba na juh, pričom vteká do východného výbežku Horehronského podolia, do geomorfologického podcelku Heľpianske podolie. Tu pokračuje smerom na juhojuhozápad, sprava priberá krátky prítok vznikajúci severne od obce Telgárt a následne preteká intravilánom tejto obce. V obci priberá pravostranný prítok z oblasti Pod hoľou, tečie už smerom na juh, koryto potoka sa na krátkom úseku (cca 250 m) rozvetvuje, obe ramená podtekajú štátnu cestu č. 66 a vzápätí sa znovu spájajú. Južne od obce sa v nadmorskej výške cca 845 m n. m. vlieva do Hrona.[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Názvy vodných tokov [online]. Bratislava: Úrad geodézie, kartografie a katastra SR, [cit. 2022-09-10]. Dostupné online.
  2. Mapový portál HIKING.SK [online]. Denník N, [cit. 2022-09-10]. Dostupné online.