Židoboľševizmus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Trockij na protiboľševickej karikatúre Bielej armády

Židoboľševizmus (nem. jüdischer Bolschewismus) je antisemitské hanlivé označenie boľševizmu a komunizmu. Vyvinul sa z antisemitskej konšpiračnej teórie obviňujúcej Židov zo vzniku a existencie boľševizmu. V slovníku antisemitskej a antikomunistickej propagandy sa začal objavovať po prvej svetovej vojne - mal vytvoriť ilúziu prepojenia Židov s komunistami a naznačiť, že komunistické hnutie slúži židovským záujmom. Neskôr ho spolu s uvedenou konšpiračnou teóriou prijala a používala nacistická propaganda a hlavne vysokí predstavitelia tretej ríše Adolf Hitler a Heinrich Himmler.

Podľa uvedenej konšpiračnej teórie mal byť predstaviteľom židoboľševizmu v Rusku po Októbrovej revolúcii každý boľševik so židovským etnickým pôvodom. Ako príklad často uvádzali Leva Davidoviča Trockého (vlastným menom Bronštejn), Leva Borisoviča Kameneva (vlastným menom Rozenfeľd) a Grigorija Zinovieva (vlastným menom Apfeľbaum).

Týmto argumentom nahrával aj fakt, že krátko existujúce republiky rád na území Nemecka, Maďarska a Slovenska mali na čele vodcu s židovskými predkami. Prvým predsedom vlády Bavorského ľudového štátu (Volksstaat Bayern) bol od 8. novembra 1918 sociálny demokrat Kurt Eisner, ktorý bol zavraždený vo februári 1919, čo viedlo ku komunistickej revolúcii a vzniku Bavorskej republiky rád. Medzi vodcami Maďarskej republiky rád (MRR), ktorá existovala od 21. marca do 1. septembra 1919 boli Tibor Szamuely a Béla Kun, ktorý mal síce židovského otca a protestantskú matku ale bol považovaný za žida. Pod priamym vplyvom MRR existovala od 16. júna do 7. júla 1919 jej odnož Slovenská republika rád. Ďalej bolo poukazované na to, že Karl Marx (narodený ako Lutherán) a Vladimir Iľjič Lenin (dedko z matkinej strany prestúpil k pravoslávia) mali tiež židovských predkov.

Poľština[upraviť | upraviť zdroj]

V poľštine sa stretneme s termínom „żydokomuna“ (zo slov Žid a komunizmus), čo je antisemitský propagandistický termín a termín používaný počas politickej agitácie, ktorý Židom pripisuje vinu za komunizmus. Toto obvinenie dosiahlo značnej popularity medzi odporcami boľševizmu počas občianskej vojny v Rusku (1917-1920). Tento pojem sa objavil na prelome druhého a tretieho desaťročia 20. storočia, kedy sa Židom prisuzovalo vedenie komunistického hnutia, či už v sovietskom Rusku (neskoršom ZSSR) alebo v Poľsku, kde bol v medzivojnových rokoch antisemitizmus veľmi živý.

V poľštine sa používa aj v ďalších významoch:

  • Označenie ľavicovej organizácie či skupiny so skutočnou či údajnou prevahou Židov vo vedení.
  • Prisudzuje sa predvojnovej Komunistickej strane Poľska a následne Bezpečnostnému úradu (Urząd Bezpieczeństwa, obdoba ŠtB).

V súčasnosti sa v Poľsku používa za účelom stigmatizácie liberálnych kruhov či organizácií pocházajúcich z povojnovej komunistickej strany PSDS. Používajú ho obzvlášť nacionalistické skupiny, vo významných médiách sa prakticky nepoužíva.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Židobolševismus na českej Wikipédii.