Židoboľševizmus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search
Trockij na protiboľševickej karikatúre Bielej armády

Židoboľševizmus (nem. jüdischer Bolschewismus) je antisemitské hanlivé označenie boľševizmu a komunizmu. Vyvinul sa z antisemitskej konšpiračnej teórie obviňujúcej Židov zo vzniku a existencie boľševizmu. V slovníku antisemitskej a antikomunistickej propagandy sa začal objavovať po prvej svetovej vojne - mal vytvoriť ilúziu prepojenia Židov s komunistami a naznačiť, že komunistické hnutie slúži židovským záujmom. Neskôr ho spolu s uvedenou konšpiračnou teóriou prijala a používala nacistická propaganda a hlavne vysokí predstavitelia tretej ríše Adolf Hitler a Heinrich Himmler.

Podľa uvedenej konšpiračnej teórie mal byť predstaviteľom židoboľševizmu v Rusku po Októbrovej revolúcii každý boľševik so židovským etnickým pôvodom. Ako príklad často uvádzali Leva Davidoviča Trockého (vlastným menom Bronštejn), Leva Borisoviča Kameneva (vlastným menom Rozenfeľd) a Grigorija Zinovieva (vlastným menom Apfeľbaum).

Poľština[upraviť | upraviť zdroj]

V poľštine sa stretneme s termínom „żydokomuna“ (zo slov Žid a komunizmus), čo je antisemitský propagandistický termín a termín používaný počas politickej agitácie, ktorý Židom pripisuje vinu za komunizmus. Toto obvinenie dosiahlo značnej popularity medzi odporcami boľševizmu počas občianskej vojny v Rusku (1917-1920). Tento pojem sa objavil na prelome druhého a tretieho desaťročia 20. storočia, kedy sa Židom prisuzovalo vedenie komunistického hnutia, či už v sovietskom Rusku (neskoršom ZSSR) alebo v Poľsku, kde bol v medzivojnových rokoch antisemitizmus veľmi živý.

V poľštine sa používa aj v ďalších významoch:

  • Označenie ľavicovej organizácie či skupiny so skutočnou či údajnou prevahou Židov vo vedení.
  • Prisudzuje sa predvojnovej Komunistickej strane Poľska a následne Bezpečnostnému úradu (Urząd Bezpieczeństwa, obdoba ŠtB).

V súčasnosti sa v Poľsku používa za účelom stigmatizácie liberálnych kruhov či organizácií pocházajúcich z povojnovej komunistickej strany PSDS. Používajú ho obzvlášť nacionalistické skupiny, vo významných médiách sa prakticky nepoužíva.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Židobolševismus na českej Wikipédii.