25 zo šesťdesiatych alebo Československá nová vlna

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
25 zo šesťdesiatych alebo Československá nová vlna
Originálny názov 25 zo šesťdesiatych alebo Československá nová vlna
Námet Jan Lukeš
Dĺžka 2 x 100 minút
Štát Slovensko, Česko
Pôvodný jazyk slovenský, český
Rok 2010
Filmový štáb
Réžia Martin Šulík
Scenár Jan Lukeš
Kamera Martin Štrba, Martin Šec, Ramunas Greičius
Strih Jiří Brožek
Ďalšie odkazy
ČSFD

Film reel.svg Pozri aj Filmový portál

25 zo šesťdesiatych alebo Československá nová vlna je dvojdielny dokumentárny film Martina Šulíka. Dvadsaťpäť profilov tvorcov s komentármi filmových historikov poskytuje celkový pohľad na fenomén česko-slovenskej tzv. „novej vlny“ v kontexte obdobia šesťdesiatych rokov dvadsiateho storočia.

Dej filmu[upraviť | upraviť zdroj]

Prostredníctvom rozprávania filmových tvorcov (režisérov, kameramanov, zvukárov, výtvarníkov a ďalších), kritikov a historikov sa divák dozvedá nielen „historky z natáčania“, podmienky v akých tieto filmy vznikali, ale aj formálne postupy a myšlienkové pochody tvorcov, vďaka ktorým možno lepšie pochopiť napr. výtvarné experimentovanie s obrazom vo filme Sedmikrásky (1966) režisérky Věry Chytilovej, scény z filmu Kristove roky (1967) v réžii Juraja Jakubiska a pod. Filmy sú zoradené chronologicky, každý z nich predstavuje jedného režiséra a jeho novátorský prínos k „novej vlne“. Výber filmov zároveň vytvára komplexný obraz tém, rôznorodých umeleckých a experimentálnych prístupov.

Tento dvojdielny celovečerný dokumentárny film je pokračovaním rozsiahlejšieho projektu, ktorý sa začal cyklom 26-tich profilov filmových režisérov Zlatá šedesátá, odvysielaným v Českej televízii v roku 2009. Jeho spoluautormi, okrem režiséra Martina Šulíka, sú napr. aj filmový historik Ján Lukeš (námet, scenár) a producent Čestmír Kopecký. Pokračovaním projektu by mal byť štrnásťdielny televízny cyklus mapujúci česko-slovenskú kinematografiu od znárodnenia v roku 1945 až po rok 1972.

Vďaka takto sprostredkovanému priamemu kontaktu s tvorcami si divák sám utvorí obraz o tom, v čom spočíva umelecká hodnota filmov „novej vlny“, ktorá bola zatlačená do úzadia po roku 1968.

Obsah[upraviť | upraviť zdroj]

1.diel obsahuje profily tvorcov
2.diel obsahuje profily tvorcov

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]