Preskočiť na obsah

Krusader

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 12:50, 17. február 2021, ktorú vytvoril Mthw0 (diskusia | príspevky) (Aktualizácia aktuálnej verzie a dátumu vydania, odstrnená nestabilná verzia)
Krusader

Logo

Krusader súborový manažér
Základné informácie
VývojárKrusader Krew
Posledná stabilná verzia2.7.2 (1. september 2019; pred 1939 dňami)
Operačný systémUnixovské operačné systémy, exeprimentálne Win, MacOS x
Typ softvérusúborový manažér
LicenciaGPL
Ďalšie odkazy
Webová stránkawww.krusader.org
CommonsKrusader

Pozri aj Informačný portál

Krusader je rozvinutý ortodoxný súborový manažér pre KDE a iné desktopové prostredia v *nix svete, podobný GNOME Commanderu alebo Midnight Commanderu (Linux), alebo Total Commanderu (Windows). Podporuje prácu s archívmi, súborovými systémami sprístupnenými cez mount príkaz, FTP, umožňuje rozšírené vyhľadávanie, viewer/editor, synchronizáciu adresárov, porovnanie obsahov súborov, viacnásobné premenovanie, atď.

Podporuje nasledovné pakovacie formáty: tar, ZIP, bzip2, gzip, RAR, ace, ARJ, LHA, 7-Zip a RPM a taktiež môže pracovať KIO programami ako sú smb (podporuje samba protokol pre prístup k zdrojom na windows sieti) alebo fish (protokol postavený na SSH).

Krusader je pod GNU GPL licenciou.

Používateľské rozhranie

Je postavené na princípoch ortodoxného súborového manažéra (OFM) , známeho tiež ako Commander-like, ktoré sú postavené na filozofii starého Norton Commandera. Ortodoxný súborový manažér má dva panely, z ktorých je jeden aktívny a druhý neaktívny. Je možné presúvať súbory z aktívneho do neaktívneho panela, spracovávať ich v aktívnom paneli, alebo porovnávať či synchronizovať oba. Na príkazy vystačí klávesnica, čo zrýchľuje prácu. Použitie myši je však takisto možné. Ďalšími prvkami sú karty, ktoré umožňujú mať k dispozícii viac panelov v pozadi a na jedno kliknutie ich presúvať do pracovného priestoru. Potom profily, ktoré umožňujú odložiť viaceré nastavenia (pre oba panely) a tiež záložky (štruktúrovateľné do priečinkov), kam si používateľ môže uložiť často používané umiestnenia. Úzka integrácia s KDE (napr. KParts, KIO) umožňuje využívať niekoľko ďalších služieb.

Prezerač a editor súborov

Jeden z mnohých nástrojov, ktoré Krusader poskytuje je prezerač-editor používajúci objektový model utility KParts. Krusader spúšťa komponenty, ktoré sú schopné ukázať (a v niektorých prípadoch aj upravovať (editovať)) príslušný typ súboru a zapuzdriť ho do svojho klientskeho priestoru, priamo do nového Krusader okna. To umožňuje napríklad vidieť KOffice dokument priamo v Krusaderi. Hocijaká aplikácia, ktorá implementuje KParts model môže byť vnorená týmto istým spôsobom.

Platformy

Krusader je primárne vyvinutý pre Linux platformu, ale je v súčasnosti dostupný aj pre BSD či Apple Mac OS X (v súčasnosti vznikol prvý port pre Windows platformu [1]).

Referencie

  1. http://www.krusader.org/phpBB/viewtopic.php?p=9639

Iné projekty

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Krusader

Externé odkazy