Pieseň ľadu a ohňa

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z A Song of Ice and Fire)
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Pieseň ľadu a ohňa (pôvodne v anličtine A Song of Ice and Fire) je rozpracovaná sága s prvkami fantasy od amerického autora George R. R. Martina. Podľa jeho posledného vyjadrenia bude sága zostavená zo siedmich kníh.

Martin začal písať ságu v roku 1991 a prvá kniha bola publikovaná v roku 1996. Sága momentálne pozostáva z 5 kníh, ďalšie dve sú v pláne. Knihy boli preložené do viac ako 20 jazykov a stali sa bestsellermi.

Romány[upraviť | upraviť zdroj]

Päť románov už bolo dokončených a vydaných:

Zostávajúce dva romány, ktoré majú pracovné názvy

  • The Winds of Winter
  • A Dream of Spring

O ságe[upraviť | upraviť zdroj]

Sága je známa predovšetkým pre svoje zložito popísané postavy, náhle a často veľmi brutálne zvraty a politické intrigy. Patrí do žánru fantasy, kde často hlavnú úlohu na seba púta mágia, nadprirodzené bytosti a javy. Avšak v Piesni ľadu a ohňa autor mágiu a nadprirodzené javy používa veľmi zriedka. Martin tak vytvára akési záhadne sily na pozadí celého príbehu, ale nie niečo, čo by v danom svete bolo na dennom poriadku.

Ďalší pomerne zásadný rozdiel oproti klasickému poňatiu fantasy spočíva v tom, že autor tu striktne neoddeľuje dobro a zlo. Celá dejová línia sa zaoberá politickým bojom o moc a občiansku vojnu. Jednotlivé postavy sa postupne v knihe odkrývajú a čitateľ spoznáva ich motívy a povahové rysy a o žiadnej z nich sa nedá priamo povedať, či je dobrá alebo zlá. Výnimku tvoria akési dve strany dobra a zla, medzi ktorými má pravdepodobne dôjsť k finálnej bitke, ale o ktorých je v celej ságe len pár krátkych zmienok a nekrižujú sa príliš s dejovou líniou.

Každá kapitola je rozprávaná vždy striktne z jedného uhlu pohľadu v er-forme, ale jednotlivé popisy situácií sú ovplyvnené psychickým stavom danej postavy a jej prežívaním deja. Tieto uhly pohľadu sa v knihe postupne striedajú a autor tak čiastočne vymedzuje hlavné postavy, čo ale nie je vždy pravidlom, pretože i dôležitá postava nemusí mať kapitoly písané zo svojho pohľadu. Práve dobrý popis jednotlivých postáv, charakterov a ich motívov spôsobuje, že je veľmi ťažké priradiť postavu jednoznačne ako „dobrú“ či „zlú“. Občas sa môže stať, že sa v príbehu postupom času objavia nové skutočnosti a čitateľ má zrazu pre postavu, ktorú považoval za zlú, viacej pochopenia a uvedomí si, že v skutočnosti „zlá“ nie je.

Martin ma tiež povesť odvážneho spisovateľa, ktorý je schopný v ľubovoľnom okamihu vo svojej knihe zabiť v podstate ktorúkoľvek zo svojich postáv nezávisle od jej významu. Čitateľovi sa tak ľahko môže stať, že si niektorú z hlavných postáv obľúbi a vôbec nečaká, že by taká dôležitá postava mohla zomrieť.

Stručný opis deja[upraviť | upraviť zdroj]

Pieseň ľadu a ohňa sa odohráva v Siedmich kráľovstvách v Západozemi. Západozem je veľký fiktívny kontinent, ktorého detailne popísaná história sa tiahne zhruba dvanásť tisíc rokov späť. Kniha postupne odkrýva, ako kedysi sedmoro rôznych kráľovstiev malo ambície ovládnuť celú Západozem a odohrávali sa medzi nimi boje o moc. Až oveľa neskôr (zhruba 300 rokov pred súčasnosťou z hľadiska rozprávania) boli tieto národy zjednotené Aegonom Dobyvateľom z rodu Targaryenov. Asi 283 rokov po Aegonovom víťaznom ťažení sú Targaryenovci zvrhnutí v občianskej vojne a železný trón (post najvyššieho vládcu Siedmich kráľovstiev) je získaný Robertom Baratheonom za podpory jeho priateľa Lorda Eddarda Starka a Jona Arryna, u ktorého bol v mladosti vo výchove. Prvý román začína po 15 rokoch Robertovej vlády a sleduje dve hlavné dejové línie. Jedna sa odohráva v Západozemi, druhá na východnom kontinente.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Píseň ledu a ohně na českej Wikipédii.