Pieseň ľadu a ohňa

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Pieseň ľadu a ohňa (pôvodne v anličtine A Song of Ice and Fire) je rozpracovaná knižná séria s prvkami fantasy od amerického autora George R. R. Martina. Podľa jeho posledného vyjadrenia bude sága zostavená zo siedmich kníh. Odohráva sa vo fiktívnom svete, ktorého spoločnosť pripomína stredovek.

Martin začal písať ságu v roku 1991 a prvá kniha bola publikovaná v roku 1996. Sága momentálne pozostáva z 5 kníh, ďalšie dve sú v pláne. Knihy boli preložené do viac ako 20 jazykov a stali sa bestsellermi.

Romány[upraviť | upraviť zdroj]

Päť románov už bolo dokončených a vydaných.

# Názov
USA
Názov
Slovensko
Dátum vydania
USA / UK
Dátum vydania
Slovensko
Počet strán
USA
Počet strán
Slovensko
ISBN
1 A Game of Thrones Hra o tróny[1] USA 1. august 1996 1. júl 2014[1] 704 656[1] ISBN 978-80-222-0701-0
2 A Clash of Kings Súboj kráľov[2] UK 16. november 1998 4. december 2014[2] 768 724[2] ISBN 978-80-222-0702-7
3 A Storm of Swords 1: Steel and Snow Búrka mečov 1: Oceľ a sneh[3] UK 8. august 2000 18. august 2015[3] 992 532[3] ISBN 978-80-222-0728-7
2: Blood and Gold 2: Krv a zlato[4] 16. september 2015[4] 500[4] ISBN 978-80-222-0729-4
4 A Feast for Crows Hostina pre vrany[4] UK 17. október 2005 5. máj 2016 753 684[4] ISBN 978-80-222-0778-2
5 A Dance with Dragons 1: Dreams and Dust Tanec s drakmi 1: Sny a prach[5] USA 12. júl 2011 13. október 2016[5] 1056 556[5] ISBN 978-80-222-0813-0
2: After the Feast 2: Po hostine[6] 14. december 2016[6] 472[6] ISBN 978-80-222-0815-4
6 The Winds of Winter neznáme neznáme neznáme
7 A Dream of Spring neznáme neznáme neznáme

O ságe[upraviť | upraviť zdroj]

Sága je známa predovšetkým pre svoje zložito popísané postavy, náhle a často veľmi brutálne zvraty a politické intrigy. Patrí do žánru fantasy, kde často hlavnú úlohu na seba púta mágia, nadprirodzené bytosti a javy. Avšak v Piesni ľadu a ohňa autor mágiu a nadprirodzené javy používa veľmi zriedka. Martin tak vytvára akési záhadne sily na pozadí celého príbehu, ale nie niečo, čo by v danom svete bolo na dennom poriadku.

Ďalší pomerne zásadný rozdiel oproti klasickému poňatiu fantasy spočíva v tom, že autor tu striktne neoddeľuje dobro a zlo. Celá dejová línia sa zaoberá politickým bojom o moc a občiansku vojnu. Jednotlivé postavy sa postupne v knihe odkrývajú a čitateľ spoznáva ich motívy a povahové rysy a o žiadnej z nich sa nedá priamo povedať, či je dobrá alebo zlá. Výnimku tvoria akési dve strany dobra a zla, medzi ktorými má pravdepodobne dôjsť k finálnej bitke, ale o ktorých je v celej ságe len pár krátkych zmienok a nekrižujú sa príliš s dejovou líniou.

Každá kapitola je rozprávaná vždy striktne z jedného uhlu pohľadu v er-forme, ale jednotlivé popisy situácií sú ovplyvnené psychickým stavom danej postavy a jej prežívaním deja. Tieto uhly pohľadu sa v knihe postupne striedajú a autor tak čiastočne vymedzuje hlavné postavy, čo ale nie je vždy pravidlom, pretože i dôležitá postava nemusí mať kapitoly písané zo svojho pohľadu. Práve dobrý popis jednotlivých postáv, charakterov a ich motívov spôsobuje, že je veľmi ťažké priradiť postavu jednoznačne ako „dobrú“ či „zlú“. Občas sa môže stať, že sa v príbehu časom objavia nové skutočnosti a čitateľ má zrazu pre postavu, ktorú považoval za zlú, viacej pochopenia a uvedomí si, že v skutočnosti „zlá“ nie je.

Martin ma tiež povesť odvážneho spisovateľa, ktorý je schopný v ľubovoľnom okamihu vo svojej knihe zabiť v podstate ktorúkoľvek zo svojich postáv nezávisle od jej významu. Čitateľovi sa tak ľahko môže stať, že si niektorú z hlavných postáv obľúbi a vôbec nečaká, že by taká dôležitá postava mohla zomrieť.

Stručný opis deja[upraviť | upraviť zdroj]

Pieseň ľadu a ohňa sa odohráva v Siedmich kráľovstvách v Západozemí. Západozemie je veľký fiktívny kontinent, ktorého detailne popísaná história sa tiahne zhruba dvanásť tisíc rokov späť. Kniha postupne odkrýva, ako kedysi sedmoro rôznych kráľovstiev malo ambície ovládnuť celé Západozemie a odohrávali sa medzi nimi boje o moc. Až oveľa neskôr (zhruba 300 rokov pred súčasnosťou z hľadiska rozprávania) boli tieto národy zjednotené Aegonom Dobyvateľom z rodu Targaryenovcov. V rode Targaryenovcov sa častokrát ženili bratia s vlastnými sestrami, aby zachovali pokrvnú čistotu svojej línie. To pravdepodobne viedlo k tomu, že posledný vládnuci Targaryen, Aerys, sa považoval za šialeného. Asi 283 rokov po Aegonovom víťaznom ťažení boli preto Targaryenovci zvrhnutí v občianskej vojne. Vzbúrenci zabili následníka trónu, Aerysovho syna Rhaegala a jeho dve malé deti. Rhaegalovi súrodenci, chlapec Viserys a dievča Daenerys, však vďaka ľuďom verným Targaryeonom prežili. Žili vo vyhnanstve na východnom kontinente. Viserys, u ktorého sa tiež prejavujú známky duševných porúch, sa považuje za kráľa Siedmich kráľovstiev a plánuje dobyť kráľovstvo svojho otca naspäť. Za týmto účelom predá svoju mladšiu sestru Daenerys, khalovi Drogovi, náčelníkovi barbarského kmeňa Dothrakov. Železný trón (post najvyššieho vládcu Siedmich kráľovstiev) zatiaľ drží Robert Baratheon za podpory jeho priateľa Lorda Eddarda Starka, Hostera Tullyho a Jona Arryna, u ktorého bol v mladosti vo výchove.

Prvý román začína po 14 rokoch Robertovej vlády a sleduje dve hlavné dejové línie. Jedna sa odohráva v Západozemí, druhá na východnom kontinente, Essose. V Západozemí spočiatku dej sleduje najmä rod Starkovcov, vysokých šľachticov vládnucich drsnej a mrazivej severnej časti ríše. Kráľ Robert sa po rokoch s veľkým sprievodom vyberie navštíviť svojho priateľa Eddarda "Neda" Starka a požiada ho, aby sa stal jeho novým pobočníkom. Jeho predchádzajúci pobočník bol John Arryn, ten však za podozrivých okolností zomrel. Eddard a jeho žena Catelyn majú podozrenie, že John Arryn bol zavraždený. Eddard, hoci neochotne, s ponukou súhlasí, aby sa pokúsil vypátrať Arrynových vrahov. Na východnom kontinente zatiaľ Viserys čoraz netrpezlivejšie čaká, kedy sa Dothrakovia vydajú dobyť pre neho Západozem. Dej sledujeme očami Daenerys, ktorá sa z plachého, poddajného dievčaťa postupne mení na neohrozenú kráľovnú.

V Siedmich kráľovstvách sa rozpúta občianska vojna a navyše sa blíži zima, ktorej dĺžku trvania nikto netuší, no podľa náznakov bude veľmi hrozivá. V tajomných a neprebádaných končinách za Múrom povstávajú zlé sily, ktoré sa chystajú na oslabenú a spustošenú krajinu zaútočiť.

Adaptácia[upraviť | upraviť zdroj]

Na základe ságy HBO vysiela od roku 2011 seriál Game of Thrones.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Píseň ledu a ohně na českej Wikipédii.