Adam Hudec

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Adam Hudec
slovenský skladateľ dychovej hudby
Narodenie3. november 1949 (69 rokov)
Banská Štiavnica, Slovensko

Mgr. Adam Hudec (* 3. november 1949, Banská Štiavnica) je slovenský hudobný skladateľ, spevák a propagátor slovenskej dychovej hudby doma a v zahraničí.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Detstvo prežil v obci Vyhne, kde robil aj prvé hudobné kroky. Vo veku 14 rokov nastúpil do Bratislavy na Konzervatórium v odboroch hoboj a operný spev, ktoré ukončil v roku 1971. Po absolutóriu pokračoval v štúdiu na VŠMU, ktoré ukončil absolventským koncertom v roku 1976. Po skončení štúdia na VŠMU pôsobil ako 1. hobojista Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu celých 15 rokov.

V rokoch 1975 až 1995 bol umeleckým vedúcim populárnej Malokarpatskej kapely. Za toto obdobie spoločne nahrali vyše 30 nosičov (LP, SP, CD), realizovali desiatky nahrávok v Československom rozhlase, účinkovali vo viac ako 150 programoch v Československej televízii, ale i v zahraničí (Nemecko, Rakúsko, Holandsko, Belgicko, Poľsko, ZSSR, Maďarsko, Rumunsko).

V roku 1990 sa podieľal na založení Združenia dychových hudieb Slovenska a do roku 1997 bol jeho prvým predsedom. V roku 1997 sa stal Čestným predsedom ZDHS a túto funkciu vykonáva dodnes. Bol a stále je iniciátorom, organizátorom, dramaturgom a režisérom viacerých festivalov a súťaží dychových hudieb (Bratislavské slávnosti dychových hudieb, Dych Fest v Dolnej Krupej a pod.). Je členom alebo predsedom viacerých medzinárodných porôt súťaži súťaží dychových hudieb na Slovensku (Pádivého Trenčín, Lednické Rovne, Slovenské tango v Bardejove, atď.) ale aj v zahraničí (Majstrovstvá Európy dychových hudieb – Nemecko, Holandsko, Švajčiarsko, Rakúsko, Česko, Slovinsko, atď.).

Je moderátorom a autorom viacerých rozhlasových relácií o dychovej hudbe (ZDHS predstavuje – 148 častí, v súčasnosti Kapela, hraj! atď.). Je zástupcom za oblasť dychovej hudby v Slovenskom ochrannom zväze autorskom. Zúčastňuje sa tiež na nahrávkach domácich a zahraničných orchestrov, ktoré často sám režíruje.

Tvorba[upraviť | upraviť zdroj]

Tvorba Adama Hudeca je zameraná konkrétne na dychovú hudbu. Zahŕňa úpravy rôznych ľudových piesní pre Malokarpatskú kapelu, ale aj pre iné dychové hudby na Slovensku či v zahraničí, koncertné pochody a pochody písané výlučne pre mažoretky, koncertné skladby virtuózneho charakteru pre rôzne sólové dychové nástroje, ktoré sú hrané v celej Európe (často povinnými skladbami na európskych šampionátoch), koncertné skladby pre veľké dychové orchestre a 7 inštrumentálnych koncertov pre sólové dychové nástroje (flauta, klarinet, trúbka, tenor, lesný roh, pozauna a tuba) so sprievodom veľkého dychového orchestra.

Dielo Adama Hudeca je veľké. Tvorí ho vyše 500 vlastných kompozícií alebo úprav, ktoré sú vydané vo vydavateľstvách na Slovensku, v Rakúsku (vo vydavateľstve Adler Musikverlag vyšlo viac ako 200 jeho orchestrálnych diel), ale i v Nemecku, Švajčiarsku, Holandsku, Anglicku, Slovinsku a inde.[1]

Okrem iného, spolu s Alim Brezovským, skomponoval aj hudbu k filmu Otec ma zderie tak či tak (1980, réžia: O. Krivánek), ktorý bol natočený podľa knihy Vincenta Šikulu Prázdniny so strýcom Rafaelom.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]