Agnieszka Hollandová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Agnieszka Holland)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Agnieszka Hollandová
poľská filmová režisérka a scenáristka
Agnieszka Hollandová
Narodenie28. november 1948 (73 rokov)
Varšava, Poľsko
PodpisAgnieszka Hollandová, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Agnieszka Hollandová
Agnieszka Hollandová

Agnieszka Hollandová (poľ. Agnieszka Holland; * 28. november 1948, Varšava, Poľsko) je poľská filmová režisérka a scenáristka. Vyštudovala na pražskej FAMU (1971). Svoju kariéru začala ako asistentka réžie známych osobností poľskej kinematografie Krzystofa Zanussiho a Andrzeja Wajdu.

Jej prvý samostatný film bol Provinční herci (Aktorzy Prowincjonalni, 1978), kronika zložitých vzťahov v zákulisí v divadle malého mestečka, mnohými chápaná ako metafora vtedajšej politickej situácie v Poľsku. Film získal Medzinárodnú cenu poroty v roku 1980 na filmovom festivale v Cannes.

V Poľsku ešte natočila dva filmy, Horúčka (Gorączka, 1980) a Osamelá žena (Kobieta samotna, 1981), potom emigrovala do Francúzska, krátko pred vyhlásením výnimočného stavu v jej rodnej krajine.

Hollandová získala nomináciu na Oscara za „Najlepší zahraničný film“ za film z roku 1985 Bittere Ernte, (Angry harvest) nemecký film o osudoch židovských žien počas 2. svetovej vojny.

Za jej najlepšie dielo sa považuje film Európa, Európa (1991), nakrútený podľa životopisu Solomona Perela, židovského mladíka, ktorý uteká z Nemecka do Poľska po Krištáľovej noci v roku 1938. Po začiatku druhej svetovej vojny a nemeckej invázii do Poľska, Perel uteká ďalej na východ, do časti Poľska okupovanej Sovietmi. Ani tam však nenájde pokoj, nemecká armáda útočí v roku 1941 na ZSSR a Solomon je zajatý. Presviedča však nemeckého dôstojníka, že je nemeckou sirotou Josefom Petersom a nakoniec končí v elitnej vojenskej akadémii Hitlerjugend (Hitlerova mládež). Film vyhral prestížny Zlatý Glóbus a získal druhú Oscarovú nomináciu pre Hollandovú za najlepší zahraničný film.

Spolu s dcérou Kasia Adamik sa režijne podieľala na filme Jánošík - Pravdivá história (2009).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]