Alexander Rybak

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Alexander Rybak

Základné informácie
Rodné meno Aľaksandr Iharavič Rybak
Narodenie 13. máj 1986 (37 rokov)
Minsk Minsk, Bielorusko, Sovietsky zväz
Pôsobenie spevák, hudobník, skladateľ
Žáner pop-music,folk
Hrá na nástrojoch husle,viola, klavír
Roky pôsob. 2006-súčasnosť
Webstránka www.alexanderrybak.com

Alexander Rybak (biel. Аляксандр Ігаравіч Рыбак – Aľaksandr Iharavič Rybak, rus. Александр Игоревич Рыбак – Alexandr Igorevič Rybak; * 13. máj 1986, Minsk, Bielorusko, Sovietsky zväz) je nórsky hudobník, skladateľ a spevák, pôvodom z Bieloruska.

Matka Natallia Valiantsinauna Rybaková (nar. 1959) je pianistka a otec Ihar Aliaxandravič Rybak (nar. 1954) hrá na husle. Rodina bývala v Bielorusku až do Alexandrových 6 rokov. Potom sa presťahovali do Nórska, do mestečka Nessoden na predmestí Osla, kde stále pôsobí.

Detstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Štvorročný Alexander sa spolu s rodičmi presťahoval do Nórska, kde jeho otec dostal pracovnú ponuku. Ako päťročný začal hrať na husliach a piane. Ako šesťročný sa vrátil do Minska, začal študovať na hudobnej škole v Bieloruskej štátnej hudobnej akadémii. Po návrate do Nórska vyštudoval konzervatórium v Osle (Norwegian Academy of Music).

Hudobná kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Spolu so svojím otcom Alexander účinkoval ako hudobník v nórskom muzikáli "Morten Haketa". Hudobné turné pôsobilo v Európe, Amerike a Číne. V roku 2006 vyhral nórsku súťaž mladých talentov Kjempesjansen skladbou „Foolin'“.

Koncertoval spolu s najznámejším nórskym mládežníckym symfonickým orchestrom Ung Symfoni. Ako svoje hudobné idoly označuje spevák Mozarta, The Beatles a Stinga. Získal cenu Andersa Yahresa v oblasti kultúry. S folkovou piesňou „Fairytale“ - Rozprávka, ktorú Rybak sám napísal, získal v nórskom národnom turné Eurovision-2009 700 tisíc hlasov od divákov. 16. mája 2009 sa v Moskve stal víťazom Eurovision-2009 s 387 bodmi. Získal o 169 bodov viac, ako druhý v poradí (Yohanna so skladbou Is It True z Islandu). Zvíťazil s najvyšším skóre aké kedy bolo na Eurovision Song Contest dosiahnuté. Jeho počet fanúšikov každým dňom narastá, dôkazom nie je len jeho oficiálna stránka na Facebooku, ale aj na jeho kanál AlexanderRybakVideo za ktorý dostal v roku 2014 od YouTube strieborný play button za 100 000 odoberateľov.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]