Junior Eurovision Song Contest

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Junior Eurovision Song Contest (franc. Concours de la Chanson Eurovision Junior, slov. Detská eurovízna pesničková súťaž alebo skrátene Detská Eurovízia) je medzinárodná spevácka súťaž organizovaná Európskou vysielacou úniou (EBU), každoročne od roku 2003. Súťažiť môžu iba členské krajiny EBU. Koná sa v rôznych európskych mestách.

Súťaž je podobná Eurovision Song Contest. Každá zúčastnená krajina pošle pieseň, ktorej interpreti sú vo veku od 10 do 15 rokov. Pieseň musí byť originálna a trvať 2 minúty 30 sekúnd. Diváci zo zúčastnených krajín môžu hlasovať prostredníctvom SMS alebo volaním na zadané číslo. Víťazom súťaže sa stane tá pieseň, ktorá dostane najviac hlasov. Medzi rokmi 2003 a 2005 mali diváci na hlasovanie len 10 minút. Zisky z diváckeho hlasovania v rokoch 2007 a 2008 boli darované UNICEF.

Okrem zúčastnených bola súťaž vysielaná v mnohých ďalších krajinách, vrátane Austrálie, Estónska, Fínska, Nemecka a Izraela. Od roku 2006 je súťaž vysielaná naživo na internete prostredníctvom oficiálnych internetových stránok súťaže.

Pôvod a história[upraviť | upraviť zdroj]

Počiatky súťaže sa datujú od roku 2000, kedy dánske rádio usporiadalo detskú pesničkovú súťaž. Regionálny rozmer súťaže bol v roku 2002 rozšírený o ďalšie Škandinávske štáty. Vznikla Melodi Grand Prix Nordic s krajinami Dánsko, Nórsko a Švédsko. Neskôr tento nápad prevzala EBU a rozhodla, že vznikne (ešte ako pracovný názov) Eurovision Song Contest for Children (Eurovízna pesničková súťaž pre deti) alebo Children's Eurovision Song Contest (Detská eurovízna pesničková súťaž). Súťažiť mohli členské krajiny EBU. Prvým usporiadateľom Junior Eurovision Song Contest bolo Dánsko.

Druhý ročník čelil problému s miestom konania súťaže. Súťaž sa pôvodne mala konať vo Veľkej Británii v Manchestri. ITV potom oznámila, že v dôsledku finančnej tiesne a plánovacích dôvodov sa súťaž nemôže konať vo Veľkej Británii. EBU rozhodla o pridelení súťaže Chorvátsku. Jedným z dôvodov bolo, že Chorvátsko vyhralo prvý ročník. Súťaž sa mala konať v Záhrebe, ale neskôr sa ukázalo, že HRT 'zabudla' rezervovať miesto, kde by sa súťaž uskutočnila. Tento problém sa vynoril len 5 mesiacov pred plánovaným začiatkom súťaže. Nakoniec Junior Eurovision Song Contest v roku 2004 usporiadala Nórská televízia NRK v Lillehammeri.

EBU kvôli problémom z roku 2004 vyhlásila ponuku na usporiadanie JESC 2005 už v roku 2004. Ako prvé sa prihlásilo Belgicko, ktoré práva nakoniec aj získalo.

Slovensko a Junior Eurovision Song Contest[upraviť | upraviť zdroj]

Slovenská televízia sa o účasť pokúšala už v roku 2003, avšak neúspešne. Súťaž vtedy prešla cez limit počtu krajín. Pôvodný limit 16 bol prekročený o 2 krajiny. Európska vysielacia únia sa rozhodla že účastníkov vyžrebuje, ale Slovenská televízia a Nemecká televízia sa zo súťaže stiahli. Nemecko sa o účasť neúspešne pokúšalo ešte niekoľkokrát.

V posledných rokoch Slovenská televízia a neskôr aj Rozhlas a televízia Slovenska nevylučuje účasť v najbližších rokoch.

Zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

Všetky súťaže boli vysielané v TV-formáte 16:9. Všetky ročníky tiež boli vydané ako audio CD s piesňami zo show. Ročníky 2003 až 2006 boli vydané i na DVD, no táto aktivita bola pre nezáujem ukončená.

Formát[upraviť | upraviť zdroj]

Formát súťaže zostal relatívne nezmenený v priebehu celej svojej histórie. Tento formát sa skladá z, po sebe idúcich živých hudobných vystúpení mladých umelcov. EBU tvrdí, že cieľom programu je "podporiť mladých talentov v oblasti populárnej hudby"

Program je vysielaný vždy v sobotu večer na konci novembra/ začiatku decembra a trvá približne dve hodiny a pätnásť minút.

Tradične sa súťaž začína slávnostným začatím, v ktorom sú umelci privítaný na akcii, hostitelia povedia zopár poznámok, zrekapitulujú piesne ktorým môžu diváci posielať hlasi, vystúpenie všetkých piesní, interval akt po ňom je ukončené SMS hlsovanie, nasledujú výsledky diváckeho hlasovania alebo výsledky poroty, vyhlásenie víťaza a repríza víťaznej piesne. Na niektorých miestach kde sa show vysiela sa môže televízia odhlásiť zo siete na niekoľko minút a do vysielania dá reklamný break.

Víťazi dostanú trofej a diplom. Na rozdiel od Eurovision Song Contest, víťazná krajina nedostane právo hostiť budúcu súťaž.

Súťaž vždy moderujú dvaja moderátori, jeden muž a jedna žena. Tí to sa pravidelne objavujú na stage alebo v Green Roome. Moderátori sú tiež zodpovedný za prijímanie bodov od jednotlivých krajín.

Junior Eurovision Song Contest je síce modelovaný na formáte Eurovision Song Contest ale existuje zopár výrazných rozdielov ktoré sú jedinečné pre JESC. Napr. zatiaľ čo hlavné hlasy musia byť spievané naživo, sprievodné hlasy môžu byť zaznamenané na disku a púšťané cez reproduktory. V každej krajine musí existovať národné kolo (výnimku vydáva EBU v prípade ak televízia nie je schopná stihnúť národné kolo alebo pri inom dôvode). Od roku 2005 dostane každý súťažiaci automaticky 12 bodov aby sa zabránilo tomu že niekto dostane nula bodov. Aj keď končí súťažiaci s 12 bodmi no prakticky bol bodový príjem nulový.

Kto môže súťažiť[upraviť | upraviť zdroj]

Pieseň musí byť písaná a spievaná v národnom jazyku (alebo v jednom z národných jazykov) krajiny ktorú zastupuje. Umelci musia byť štátnymi príslušníkmi tejto krajiny alebo musia žiť v tejto krajine aspoň dva a pol roka. Pôvodne bola súťaž pre deti vo veku od 8 do 15 rokov, ale od roku 2007 vekové rozmedzie znížil a v súčasnosti je súťaž len pre deti vo veku od 10 do 15 v deň súťaže. Pieseň prihlásená do súťaže nemôže byť pred tým verejne prezentovaná a musí trvať 2 minúty 30 sekúnd a 2 minúty 45 sekúnd. Pravidlo o tom, že umelec tiež nesmie mať skôr vydanú hudbu bol aktívny 2003 - 2006. Toto pravidlo bolo v roku 2007 zrušené a umožňuje tak už skúseným spevákom a kapelám byť v súťaži. V dôsledku toho NRK sa rozhodla odstúpiť zo súťaže. Od roku 2008 je dovolené že dospelí môžu pomáhať pri písaní piesni. Predtým museli byť všetci spisovatelia vo veku od 10 do 15 rokov.

Súťažiaci[upraviť | upraviť zdroj]

Iba aktívny člen EBU má povolené zúčastniť sa a hlasovať v súťaži, hoci súťaž bola vysielaná aj v niekoľkých krajinách ktoré sa nezúčastňujú.

Účasť v súťaži má tendenciu sa každý rok dramaticky zmeniť. Najčastejším dôvodom zmeny je finančný problém. Škandinávsky účastníci odišli zo súťaže v roku 2006, pretože sa im zdalo zaobchádzanie so súťažiacimy neetickeé a oživili MGP Nordic kvôli ktorej sa vyrába Junior Eurovision Song Contest. Z dvadsaťdeväť účastnikov ktorý sa zúčastnili aspoň raz tak iba štyria boli na každej súťaži.

Uvedené sú všetky krajiny, ktoré sa súťaže zúčastnili aspoň rok. Sú pri roku kedy sa prvýkrát zúčastnili:

Rok Debutujúce krajiny
2003 EuroBélgica.svgBelgicko, EuroBielorrusia.svgBielorusko, EuroCroacia.svgChorvátsko, EuroChipre.svgCyprus, EuroDinamarca.svgDánsko, EuroGrecia.svgGrécko, EuroLetonia.svgLotyšsko, EuroMacedonia.svgMacedónsko,

EuroMalta.svgMalta, EuroPaíses Bajos.svgHolandsko, EuroNoruega.svgNórsko, Poľsko, EuroRumania.svgRumunsko, EuroEspaña.svgŠpanielsko, EuroSuecia.svgŠvédsko, EuroReino Unido.svgVeľká Británia

2004 EuroSuiza.svgŠvajčiarsko, EuroFrancia.svgFrancúzsko
2005 EuroRusia.svgRusko, EuroSerbia-Montenegro.svgSrbsko a Čierna Hora
2006 EuroPortugal.svgPortugalsko, EuroSerbia (2004-2010).svgSrbsko, EuroUcrania.svgUkrajina
2007 EuroArmenia.svgArménsko, EuroBulgaria.svgBulharsko, EuroGeorgia.svgGruzínsko, EuroLituania.svgLitva
2010 EuroMoldova.svgMoldavsko

Uvedené sú krajiny, ktoré sa súťaže zúčastnili aspoň rok. Tu sú krajiny ktoré odstúpili a dôvod:

Rok Krajina Dôvod
2005 EuroChipre.svgCyprus
EuroFrancia.svgFrancúzsko
Poľsko
EuroSuiza.svgŠvajčiarsko

Cyperská delegácia sa na poslednú chvíľu odhlásila pretože pieseň "Tsirko" bola príliš podobná inej.

Francúzsky dôvod odstúpenia je že francúzska televízia sa vyjadrila že veľa Eurovízie škodí.

Dve posledné miesta z dvoch rokov boli dosť veľký dôvod.

Finančné problémy

2006 EuroDinamarca.svgDánsko
EuroLetonia.svgLotyšsko
EuroSerbia-Montenegro.svgSrbsko a Čierna Hora
EuroNoruega.svgNórsko
EuroReino Unido.svgVeľká Británia

Dánsko sa odhlásilo pretože sa chcelo vrátiť k MGP Nordic.

Finančné problémy.

Zánik štátu.

Nórsko sa odhlásilo pretože sa chcelo vrátiť k MGP Nordic.

Nízka sledovanosť vo Veľkej Británii.

2007 EuroCroacia.svgChorvátsko
EuroEspaña.svgŠpanielsko
Vysoké náklady na priamy prenos.

Kvôli zlému zaobchádzaniu a stresovaniu s účastníkmi.

2008 EuroPortugal.svgPortugalsko
EuroSuecia.svgŠvédsko
Finančné problémy.

Iné plány na TV4.

2009 EuroBulgaria.svgBulharsko
EuroGrecia.svgGrécko
EuroLituania.svgLitva

Zlé výsledky.

Finančné problémy.

Finančné problémy

2009 EuroChipre.svgCyprus
EuroRumania.svgRumunsko

Zlé výsledky.

Finančné problémy.

2011 EuroMalta.svgMalta
EuroSerbia (2004-2010).svgSrbsko

Zlé výsledky.

Finančné problémy.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]