Alexander z Alexandrie

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Alexander z Alexandrie – ikona v kláštore v obci Veljusa v Severnom Macedónsku

Alexander z Alexandrie († 17. apríl 328, Alexandria) bol alexandrijský biskup v rokoch 313328 a jeden z najvýznamnejších odporcov arianizmu.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Alexander požíval medzi ľudom i klérom veľkú úctu, bol štedrý k chudobným, obdivovaný pre svoju výrečnosť a asketický spôsob života.

Alexanderijský biskup Alexander zohrával významnú úlohu v tzv. ariánskom spore, ktorého počiatky je potrebné hľadať už v okamihu, keď alexandrijský kňaz Árius počas jednej dišputy obvinil svojho biskupa zo sabelianskej herézy. Po tom, čo Árius začal aj verejne hlásať svoje odchylné teologické názory, sa ho Alexander v dobrej viery najprv pokúšal presvedčiť o ich nesprávnosti. Alexandrijský klérus však chápal tento zmierlivý tón len ako prejav Alexandrovej slabosti. Spor o Áriovu náuku sa však rýchlo rozšíril aj za hranice regiónu, a tak sa Alexander v roku 320 rozhodol zvolať do Alexandrie synodu. Zúčastnilo sa jej viac než sto egyptských i líbyjských biskupov, Árius si napokon vypočul odsudzujúci rozsudok.

Kňaz Árius teda musel opustiť Egypt. V cézarejskom biskupovi Euzébiovi a biskupovi Eusébiovi z Nikomédie však našiel vplyvných spojencov, v dôsledku čoho začal ariánsky spor zmietať prakticky celým kresťanským Východom. Cisár Konštantín I. Veľký poveril svojho poradcu, biskupa Ossia z Córdoby, aby Alexandrovi i Áriovi tlmočil jeho dôraznú výzvu na zmierenie, keďže považoval za nepatričné hádať sa kvôli „takýmto malichernostiam“.

Počas Prvého nicejského koncilu bol Alexander jedným z najvýznamnejších predstaviteľov ortodoxného, antiariánskeho stanoviska.

Z Alexandrovych spisov sa zachovali len tri listy, i tie sú však mimoriadne cennými zdrojmi informácii o počiatkoch ariánskeho sporu: prvým z nich je list konštantínopolskému arcibiskupovi Alexandrovi (dostupné online), druhým je list adresovaný všetkým katolíckym biskupom (Epistula encyclica) a tretím je list alexandrijskému kléru (dostupné online), v ktorom oficiálne oznamuje Áriovo odsúdenie. Rôzne citáty a niekoľko úryvkov z jeho kázní sa nachádza v dielach jeho nástupcu, Atanáza Alexandrijského.

Koptská ortodoxná cirkev považuje Alexandra Alexandrijského za svojho v poradí 19. pápeža.

Katolícka i ortodoxná cirkev uctieva Alexandra ako svätca. V katolíckej cirkvi sa jeho sviatok slávi 26. februára, v koptskej ortodoxnej cirkvi 22. apríla

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • BAUTZ, Friedrich Wilhelm. Alexander von Alexandrien. In: Biographisch-Bibliographisches Kirchenlexikon (BBKL). Band 1. Hamm: Bautz, 1975. (2., unveränderte Auflage. Hamm: 1990) ISBN 3-88309-013-1. Sp. 108 – 109.
  • KRAFT, Heinrich. Slovník starokřesťanské literatury. Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 2005. ISBN 80-7192-516-0. S. 13.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Alexander von Alexandria na nemeckej Wikipédii.