AliExpress

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
AliExpress
URLaliexpress.com
Komerčnááno
Typ stránkyinternetový obchod
VlastníkAlibaba Group
Spustenie2010

AliExpress je internetové trhovisko, ktoré prevádzkuje a vlastní čínska spoločnosť Alibaba Group. Založená bola v roku 2009 a jej sídlo je v čínskom meste Chang-čou.[1]

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

AliExpress priamo prepojuje zákazníkov s výrobcami a distribútormi produktov zväčša priamo z Číny, či okolitých krajín. Táto platforma výrazne uľahčuje obchodníkom, výrobcom aj distribútorom predávať tovar do takmer celého sveta. Ide o B2C e-commerce platformu, ktorá je podobná ako eBay, či Amazon. Na rozdiel od spoločnosti eBay neposkytuje internetové aukcie. Od spoločnosti Amazon sa líši tým, že je len sprostredkovateľom a samotný AliExpress tovar nepredáva. Podobná je aj platforma Alibaba.com, ktorá sa však skôr zamierava na B2B trh.

Na AliExpress.com, sa dá nájsť všetok tovar od výmyslu sveta. Všetko je prehľadne zatriedené do kategórií. Dámska móda, pánska móda, telefóny, počítače, spotrebná elektronika, hodinky, tašky, boty, hračky, rôzne zariadenia do domácnosti a mnoho ďalšieho poskytuje web stránka AliExpress.com. K dispozícii je aj mobilná aplikácia pre iOS a Android, ktorá výrazne uľahčuje nakupovanie pomocou mobilného telefónu.

História AliExpressu[upraviť | upraviť zdroj]

Zakladateľom AliExpressu je spoločnosť Alibaba, ktorú založil Jack Ma. Tento prestížny podnikateľ a multimilionár sa umiestnil vo viacerých rebríčkoch zostavovaných časopisom Forbes.[2] 55 ročný, bývalý učiteľ anglického jazyka sa v nich nachádza na popredných priečkach v e-commerce biznise a v Číne nemá konkurenciu. V roku 2009, počas ekonomickej krízy založil spoločnosť AliExpress a jej úspech bol obrovský. Stala sa veľkým a mimoriadne obľúbeným hráčom na trhu. Iba v priebehu prvého roku existencie si zákazník mohol vybrať až z 5 miliónov produktov. Medzi najväčšie trhy, na ktorých zaznamenal Aliexpress úspech sa radí USA, Španielsko, Rusko, či Brazília. Mimoriadne populárny začína byť Aliexpress na Slovensku, kde si taktiež pomaly vytvára dominantnú pozíciu.

Jazykové varianty[upraviť | upraviť zdroj]

Webové stránky AliExpress sú aktuálne v roku 2019 dostupné v 12 svetových jazykoch. Sú nimi angličtina, ruština, portugalčina, španielčina, francúzština, poľština, hebrejčina, taliančina, turečtina, nemčina, kórejčina a arabčina. V ďalších jazykoch je návštevníkom poskytované medzinárodná mutácia v anglickom jazyku. Na preloženie napríklad aj do Slovenčiny sa dá použiť aj Google prekladač. Webová stránka AliExpress je radená do 50 najnavštevovanejších web stránok na svete.[3]

AliExpress v slovenčine[upraviť | upraviť zdroj]

AliExpress je stále populárnejší aj na Slovensku. Každým rokom omnoho viac Slovákov obľubuje nákupy z Číny. Výhodou je najmä bezplatné poštovné a nízke ceny, čo presvedčilo mnoho zákazníkov k nákupu.

Obľubu Aliexpressu na Slovensku dokazujú aj informácie z cashbackového portálu Tipli.sk, ktorý s internetovým online trhoviskom spolupracuje. Iba z portálu Tipli.sk sa na webové stránky Aliexpressu dostalo za posledný rok približne 180 000 tisíc návštevníkov. Celková návštevnosť stránky AliExpress na Slovensku sa odhaduje v miliónoch.[4]

Prvá predajňa v Európe[upraviť | upraviť zdroj]

Prvá predajňa AliExpress v Európe bola otvorená v Španielsku. V mestečku Arroyomolinos, ktoré je kúsok od hlavného mesta Madridu. Podľa vyjadrení zástupcov firmy Alibaba je práve Španielsko kľúčové pre ešte väčšiu expanziu v Európe. Pri otvorení tejto pobočky pred ňou nocovalo viac ako 3 000 ľudí. Dôvodom bolo, že AliExpress sľúbil prvým 500 zákazníkom skvelé darčeky zdarma.[5] Aktuálne nie je potvrdené, či AliExpress plánuje otvoriť ďalšiu predajňu v Európe. Minimálne v najbližších mesiacoch to však nie je pravdepodobné.

Clo a dane[upraviť | upraviť zdroj]

Miernou nevýhodou nákupu cez AliExpress je povinnosť platiť clo a DPH. Platiť ich musí každý zákazník, ktorého objednávka prekročila hodnotu 22 eur a úhrada prebieha pri platbe. Pri sume nižšej sa clo neplatí, preto sa často využíva rozdelenie viacpoložkovej objednávky na samostatné položky, ktorých cena za jednu neprekročí spomínanú sumu.[6]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Alibaba Group [online]. www.alibabagroup.com, [cit. 2019-11-22]. Dostupné online.
  2. Jack Ma [online]. Forbes, [cit. 2019-11-22]. Dostupné online. (po anglicky)
  3. aliexpress.com Competitive Analysis, Marketing Mix and Traffic - Alexa [online]. www.alexa.com, [cit. 2019-11-22]. Dostupné online. Archivované 2021-12-21 z originálu.
  4. TIPLI. Aliexpress slovensky [online]. Tipli - Najlepšie cashback odmeny na Slovensku, [cit. 2019-11-22]. Dostupné online.
  5. ČTK. AliExpress má svou první evropskou prodejnu. Na její otevření čekaly tři tisíce lidí [online]. Hospodářské noviny (IHNED.cz), 2019-08-26, [cit. 2019-11-22]. Dostupné online. (po česky)
  6. CHECKUP, China. What is Aliexpress? [online]. China Checkup, [cit. 2019-11-22]. Dostupné online. (po anglicky)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]