Alicia Silverstonová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Alicia Silverstone)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alicia Silverstonová
Alicia Silverstone 2019 by Glenn Francis.jpg
Celé menoAlicia Silverstone
Narodenie 4. október 1976 (45 rokov)
San Francisco, Kalifornia, USA
Povolanieamerická herečka, producentka, autorka a aktivistka
Roky pôsobenia1992 – súčasnosť
ManželChristopher Jarecki (2005 - 2018)
Deti1

Alicia Silverstonová[pozn 1] (angl. Alicia Silverstone; * 4. október 1976, San Francisco, Kalifornia, Spojené štáty) je americká herečka, producentka, spisovateľka a aktivistka. Objavila sa v troch videoklipoch skupiny Aerosmith. V roku 1995 si zahrala vo filme Cluelless a vo filme Batman a Robin z roku 1997. Naďalej pôsobí aj v televízií aj v divadle. V roku 2004 bola nominovaná na Zlatý glóbus za najlepší ženský herecký výkon v televíznom seriáli. Podporuje činnosť PETA a je vegánkou.

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

Alicia Silverstonová sa narodila 4. októbra 1976 v meste San Francisco v Kalifornii. Vyrastala v meste Hillsborough v Kalifornii. Jej otec sa narodil v židovskej rodine a jej matka po svadbe prešla na židovskú vieru. Silverstonová začala s modelingom, keď mala šesť rokov a následne bola obsadená v televíznych reklamách. Navštevovala Crocker Middle School a potom San Mateo High School.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Silverstonová získala hneď niekoľko ocenení za svoje filmové predstavenia. Získala niekoľko ocenení MTV Movie Awards a Young Artist Award, plus ocenenie od Blockbuster Entertainment Award, Kids 'Choice Awards.

1990 – 1999[upraviť | upraviť zdroj]

Alicia Silverstone main.jpg

Jej prvá herecká úloha bola vo filme The Wonder Years, kde stvárnila Freddie Savage, v epizóde s názvom „Road test“. Silverstonová hrala hlavnú úlohu vo filme The Crush z roku 1993.

Potom, čo ju videl Marty Callner vo filme The Crush rozhodol sa ju obsadiť do videoklipu pre skupinu Aerosmith, s názvom „Cryin“. Objavila sa aj v ďalších dvoch videoklipoch, „Amazing“ a „Crazy“. Po tom, čo videla Silverstonovú režisérka Amy Heckerling rozhodla, že ju obsadí do hlavnej úlohy vo filme Cluelles po boku Stacey Dash a Brittany Murphy.

V roku 1997 si zahrala vo filme Batman a Robin. Po boku hviezd ako Sissy Spacek a Brendan Fraser sa objavila vo filme Blast from the Past z roku 1999.

2000 – 2009[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2000 sa Silverstonová objavila vo filmovej adaptácii Love's Labour's Lost ktorú napísal Williama Shakespeare. V roku 2002, debutovala po boku Kathleen Turnerovej a Jason Biggsa vo filme The Graduate. V 2003 televízia NBC uviedla krátkotrvajúci televízny seriál Miss Match, ktorý bol zrušený po 11 epizódach. Silvestronová za svoj herecký výkon v seriály získala nomináciu na Zlatý glóbus.

V roku 2005, si zahrala s Queen Latifah vo filme Beauty Shop ako jedna z kaderníčok v salóne krásy. V rovnakom roku hrala vtieravú reportérku v Scooby Doo 2.

V roku 2006 hrala po boku Alex PettyferEwan McGregor a Mickey Rourke vo filme Stormbreaker.

V roku 2009 hrala v hudobnom videu pre Roba Thomasa „Her Diamonds“.

2010 – 2019[upraviť | upraviť zdroj]

Silverstonová hrala v romantickej komédií The Art of Getting By, ktorá mala premiéru na filmovom festivale Sundance 2011. Tiež sa objavila v štyroch epizódach TV seriálu Suburgatory.

V roku 2011 stvárnila jednu z vedľajších postáv vo filme Butter. V roku 2012 znovu spolupracovala s Amy Heckerling vo filme Vamps kde hrala jednu z dvoch upírok, ktoré čelia problému, ktorý by mohol ohroziť ich nesmrteľnosť.

Silverstonová sa neskôr vrátila na Broadway. V roku 2012 sa pridala k produkcii účinkujúcich vo filme Angels v Stardust.

Silverstonová sa objavila tiež vo filmoch: Who Gets the Dog?, Catfight, King Cobra, a Tribes Of Palos Verdes. V roku 2011 si zahrala aj vo filmovej adaptácii Marie Phillipsovej, Gods Behaving Badly ktorá je ešte stále (august 2016) nevydaná.

V roku 2018 sa objavila v 11 epizódach seriálu American Woman, ako jedna z hlavných postáv spolu s herečkami Menou Suvari a Jennifer Bartels.

V roku 2019 prijala jednu z vedľajších úloh v thrilleri The Lodge, kde si zahrala po boku herečky Riley Keough.

2020 – súčasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2020 sa pripojila k hereckému obsadeniu televízneho seriálu The Baby-Sitters Club. V rovnakom roku si zahrala aj vo filmoch Bad Therapy, Sister of the Groom a v muzikáli Valley Girl.

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2005 sa vydala za hudobníka Christophera Jareckiho. V roku 2011 sa im narodil syn. S Jareckim žila v ekologickom dome v Los Angeles so solárnymi panelmi a záhradou. V roku 2018 Silverstonová požiadala o rozvod a v novembri 2018 bol pár rozvedený.

Silverstonová je známa tým, že je silnou aktivistkou za práva zvierat a životné prostredie. Od roku 1998 je vegánkou. V Los Angeles Silverstonová zriadila útočisko pre zachránených domácich miláčikov. V roku 2012, napísala list Vladimirovi Putinovi so žiadosťou, aby boli vegánske jedlá sprístupnené všetkým ruským väzňom.

Podporovala Baracka Obamu v jeho prezidentskej kandidatúre.

Poznámky[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Pravidlá slovenského pravopisu. 3. upr. a dopl. vyd. Bratislava : Veda, 2000. 590 s. Dostupné online. ISBN 80-224-0655-4. S. 129. uvádza „Od mužských priezvisk anglického a francúzskeho pôvodu zakončených na -e, ktoré sa nevyslovuje, toto tzv. nemé e sa pri tvorení ženských priezvisk vynecháva aj v písme, napr. Stone [stoun] – Stonová [stounová], Wilde [vajld] – Wildová[vajldová].“

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Alicia Silverstone na anglickej Wikipédii.