Anortozit

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Anortozit
Hornina anortozitického zloženia z Mesiaca
Hornina anortozitického zloženia z Mesiaca
Zloženie
Hlavné minerályCa-Na živce: anortit, bytownit, labradorit
Akcesóriepyroxén, ilmenit, magnetit a olivín
Vlastnosti
Textúrafaneritická
Farbapremenlivá od bielej po tmavo sivú až lesklo modrú

Anortozit je hlbinná vyvrenina zložená takmer výhradne z bázických živcov anortitu, bytownitu a labradoritu[1], ktoré môžu tvoriť 90-100% ich objemu. Môže obsahovať aj 0-10% mafických minerálov ako je pyroxén, ilmenit, magnetit a olivín. S pribúdaním týchto minerálov môže plynule prechádzať do gabra, do skupiny ktorého petrograficky patrí.

Výskyt[upraviť | upraviť zdroj]

Ich výskyt je známy z oblastí Bushveldského komplexu v Južnej Afrike. V Severnej Amerike tvoria súčasť Stilwaterského komplexu v štáte Montana, tvoria okraje Kanadského štítu, kde sa nachádzajú významné ložiská na polostrove Labrador. Ťaží sa tam na labradorit bohatý anortozit, vyznačujúci sa modrastým leskom. Nachádza sa tiež v oblasti Adirondack v štáte New York. Z prekambrických masívov je známych 17 telies anortozitov v kanadskom Quebecu. Najväčšia z nich má rozlohu zhruba 15 000 m².

Výbrus anortozitu v skrížených nikoloch

V Európe sú bežné Skaergaardskom komplexe v Nórsku alebo vo volyňskom komplexe na Ukrajine[2]. Pri Českom Krumlove sa nachádza lokalita takmer bieleho anortozitu, ktorý obsahuje viac než 90% plagioklasu.

V Česku sa nachádzajú menšie polohy anortozitov v gabrách pri Orloviciach. Boli tiež popísané z ranského bázického masívu v Železných horách[2].

Anortozity sa vyskytujú aj medzi mesačnými horninami. Sú významné pri výskume Marsu, Venuše a meteoritov.

Použitie[upraviť | upraviť zdroj]

Naleštený sa používa často ako esteticky cenný obkladový kameň. Anortozity v zvrstvených komplexoch môžu obsahovať ekonomicky významné ložiská titánu, ktorý je zložkou akcesorického ilmenitu. Niektoré archaické ložiská sú ťažené kvôli vysokému obsahu hliníka.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. http://www.geology.cz prístup 4.7.2008
  2. a b http://petrol.sci.muni.cz prístup 4.7.2008

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Anortozit