Aspergillus flavus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Aspergillus flavus
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Aspergillus flavus
Link, 1809
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Aspergillus flavus je huba patriaca do rodu Aspergillus. Je to pleseň bežne rozšírená v životnom prostredí a spôsobuje problémy pri skladovaní obilia. Môže byť ľudským patogénom spôsobujúcim aspergilózu pľúc a niekedy aj rohovky, vonkajšieho ucha alebo nosnej klenby. Mnoho kmeňov produkuje významné množstvo aflatoxínu,[1] karcinogénne a akútne toxické zlúčeniny. Spory huby Aspergillus flavusalergénne. Huba niekedy spôsobuje straty v liahňach priadky morušovej.

Ochorenie človeka[upraviť | upraviť zdroj]

Aspergillus flavus je druhým najčastejším pôvodcom aspergilózy (najčastejším je Aspergillus fumigatus). Huba A. flavus môže napádať pľúcne alebo mozgové tepny a spôsobovať infarkt. Predispozíciou k aspergilóze je neutropénia.

A. flavus tiež produkuje toxín (aflatoxín), ktorý je jedným z etiologických činiteľov hepatocelulárneho karcinómu.[2]

Vzhľad na kultúrach[upraviť | upraviť zdroj]

A. flavus rastie na kultúrach ako žltozelená pleseň. Podobne ako iné plesne rodu Aspergillus tvorí špecifický konídiofor zložený z dlhej stonky nesúcej nafúknuté vrecko. Konídiogenné bunky vo vrecku produkujú konídie. Mnoho kmeňov A. flavus vykazuje pod UV žiarením zelenkavú fluorescenciu, ktorá koreluje s úrovňou produkcie aflatoxínu.

Škody spôsobované plesňou[upraviť | upraviť zdroj]

A. flavus sa vyskytuje najmä na kukurici a arašidoch, podobne aj na premočených kobercoch, a je jedným z niekoľkých druhov plesní známych produkciou aflatoxínu, ktorý môže spôsobiť akútnu hepatitídu, imunosupresiu a karcinóm pečeňových buniek. Absencia kontroly tejto plesne v niektorých štátoch, ktoré majú tiež vysokú prevalenciu vírusovej hepatitídy, výrazne zvyšuje nebezpečenstvo hepatocelulárneho karcinómu.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Klich MA. (2007). Aspergillus flavus: the major producer of aflatoxin. Molecular Plant Pathology 8 (6): 713-22.
  2. Crawford JM, Liver and Biliary Tract. Pathologic Basis of Disease, ed. Kumar V, et al. 2005, Philadelphia: Elsevier Saunders. p. 924

Iný projekt[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Aspergillus flavus na českej Wikipédii.