Balaur

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Balaur
Balaur bondoc.jpg
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Balaur bondoc
Csiki et al., 2010
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Balaur je vyhynutý rod malého dravého dinosaura z čeľade Dromaeosauridae. Žil v období vrchnej kriedy (stupeň mástricht, asi pred 70 Ma) na území dnešného Rumunska (ostrov Haţeg).[1] Typový a doteraz jediný známy druh Balaur bondoc opísali rumunskí a americkí paleontológovia v roku 2010.

Jediný známy exemplár predstavuje neúplná kostra, ktorej nápadným znakom sú mohutné krátke končatiny, robustnejšie ako u ostatných dromeosaurov (odtiaľ druhový názov, ktorý v rumunčine znamená „tučný, zavalitý“).

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Najnápadnejším znakom tohto asi dvojmetrového predátora je prítomnosť dvoch „kosákovitých“ pazúrov na každej jeho dolnej končatine; ostatné dromeosaury mali na každej len jeden.[1] Môže však ísť aj o akúsi patológiu alebo posmrtné ohnutie druhého prsta. Predné končatiny boli pomerne redukované aj keď nie priamo zakrpatené. Zadné končatiny boli silné a slúžili skôr ku skoku ako behu. Je pravdepodobné, že Balaur bol dominantným predátorom svojho ekosystému a lovil živočíchy väčšie ako bol on sám. Nie je však isté, či žil podobne ako jeho mongolský príbuzný Velociraptor v malých svorkách.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b CSIKI, Z., et al.. An aberrant island-dwelling theropod dinosaur from the Late Cretaceous of Romania. Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, 2010, roč. 107, čís. 35, s. 15357 – 15361. Dostupné online. DOI10.1073/pnas.1006970107.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Balaur na českej Wikipédii.