Preskočiť na obsah

Balaur

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Balaur
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Balaur bondoc
Csiki et al., 2010
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Balaur je vyhynutý rod malého dravého dinosaura z čeľade Dromaeosauridae. Žil v období vrchnej kriedy (stupeň mástricht, asi pred 70 Ma) na území dnešného Rumunska (ostrov Haţeg).[1] Typový a doteraz jediný známy druh Balaur bondoc opísali rumunskí a americkí paleontológovia v roku 2010.

Jediný známy exemplár predstavuje neúplná kostra, ktorej nápadným znakom sú mohutné krátke končatiny, robustnejšie ako u ostatných dromeosaurov (odtiaľ druhový názov, ktorý v rumunčine znamená „tučný, zavalitý“).

Najnápadnejším znakom tohto asi dvojmetrového predátora je prítomnosť dvoch „kosákovitých“ pazúrov na každej jeho dolnej končatine; ostatné dromeosaury mali na každej len jeden.[1] Môže však ísť aj o akúsi patológiu alebo posmrtné ohnutie druhého prsta. Predné končatiny boli pomerne redukované aj keď nie priamo zakrpatené. Zadné končatiny boli silné a slúžili skôr ku skoku ako behu. Je pravdepodobné, že Balaur bol dominantným predátorom svojho ekosystému a lovil živočíchy väčšie ako bol on sám. Nie je však isté, či žil podobne ako jeho mongolský príbuzný Velociraptor v malých svorkách.

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. a b CSIKI, Z., et al.. An aberrant island-dwelling theropod dinosaur from the Late Cretaceous of Romania. Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, 2010, roč. 107, čís. 35, s. 15357 – 15361. Dostupné online. DOI10.1073/pnas.1006970107.
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Balaur na českej Wikipédii.