Velociraptor

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Velociraptor
Velociraptor mongoliensis jmallon.jpg
Rekonštrukcia Velociraptora.
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Velociraptor mongoliensis
Osborn, 1924
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Velociraptor bol ľahko stavaný mäsožravec, dva metre dlhý vtákovitý dinosaurus z čeľade Dromaeosauridae.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Dva metre dlhý Velociraptor mal dlhú nízku lebku, v nej asi 30 ostrých zakrivených zubov, predné končatiny, dlhé zadné končatiny s veľkým otáčavým pazúrom a meravý chvost. V minulosti bol zamieňaný s rodom Deinonychus, čo je dôvod, prečo kreatúry zobrazené vo filme Jurský park, hoci sú označované za Velociraptory, v skutočnosti oveľa viac pripomínajú Deinonycha. Žil pred 80 až 72 miliónmi rokov, nájdený bol v centrálnej Ázii, konkrétne v Mongolsku, Číne a Rusku.

Unikátny nález[upraviť | upraviť zdroj]

Rekonštrukcia scény

V roku 1971 objavila skupina poľsko-mongolských paleontológov dve do seba zakliesnené kostry dinosaurov - Velociraptora a bylinožravého Protoceratopsa. Ide o unikátny nález dinosaurov, zachovaných a pochovaných v momente vzájomného súboja. Ide o doklad predátorského správania Velociraptor aj iných dromeosauridov. Podobný nález bol oznámený v roku 2010 a pozostáva z čiastkových pozostatkov Protoceratopsa s jasne viditeľnými stopami po zuboch Velociraptora. Dravec tu zrejme hodoval na zdochline Protoceratopsa a stratil dva svoje zuby, tiež dochované ako skameneliny.

V populárnej kultúre[upraviť | upraviť zdroj]

Tento dinosaurus je známy predovšetkým vďaka svojej „role“ dravého zabijaka vo veľkofilme Jurský park z roku 1993 (aj jeho dvoch pokračovaniach). V tomto filme bol Velociraptor vo svojich charakteristikách prezentovaný dosť prehnane (dvakrát väčší ako v skutočnosti, neuveriteľne inteligentný, s nekonečným apetítom). Dôvodom je prostá skutočnosť, že filmový Velociraptor bol vytvorený podľa svojho severoamerického príbuzného, mohutnejšieho rodu Deinonychus (v dobe natáčania filmu panovala medzi niektorými vedcami domnienka, že ide o rovnaký rod). Objavuje sa tiež napríklad v pseudo-dokumentárnom cykle Dinosaur Planet z roku 2003.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Velociraptor na českej Wikipédii.