Biele Albatrosy

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Slovenský L-39C (reg. č. 0101) vo farbe Bielych Albatrosov, 1995

Biele Albatrosy je názov oficiálnej akrobatickej skupiny Vzdušných síl Slovenskej republiky, pôsobiacej v rokoch 19912004. Pôsobila pod hlavičkou vtedajšej Vojenskej leteckej akadémie v Košiciach a používala lietadlá Aero L-39 Albatros vo farbách slovenskej trikolóry. Počas svojho pomerne krátkeho pôsobenia sa zaradila medzi svetovo uznávané akrobatické skupiny a veľmi úspešne reprezentovala slovenské vzdušné sily vo svete. Zanikla v roku 2004.

Vznik a začiatky[upraviť | upraviť kód]

S myšlienkou založiť akrobatickú skupinu prišiel koncom osemdesiatych rokov 20. storočia pplk. Ing. Marián Sakáč, ktorý začal zhromažďovať pilotov z vtedajšieho 2. školského leteckého pluku. Začiatkom deväťdesiatych rokov vznikol „Display team“ česko-slovenského vojenského letectva, ktorý sa divákom predstavoval na lietadlách Aero L-39 Albatros, MiG-23, MiG-29, Su-22, Su-25 a vrtuľníkoch Mi-24.

Dňa 3. augusta 1991 sa pri príležitosti konania Majstrovstiev sveta v parašutizme na letisku Boľkovce pri Lučenci konal konkurz, zameraný na výber vhodných pilotov a začali sa prvé nácviky. Na výbere a výcviku pilotov sa podieľal pplk. Ing. Jiří Dobeš.

Prvá zostava Bielych Albatrosov, 1991:

 1. pplk. Ing. Ivan Chvojka
 2. pplk. Ing. Marián Sakáč
 3. mjr. Ing. Luboš Novák
 4. mjr. Ing. Jaroslav Baláž
 5. mjr. Ing. Stanislav Rodziňák
 6. mjr. Ing. Peter Fianta
 7. mjr. Ing. Peter Lele

V roku 1992 sa na košickom letisku vykonávala oprava, preto sa nácviky skupiny presunuli do Přerova. Nasledovalo veľmi úspešné vystúpenie na 1. moravsko-sliezskej airshow v Přerove, ktoré uzavrelo prvú výcvikovú fázu skupiny.

Vystúpenia doma i v zahraničí[upraviť | upraviť kód]

Biele Albatrosy na Royal International Air Tattoo 1993 vo Fairforde

V nasledujúcich rokoch začali Albatrosy sláviť úspechy na leteckých dňoch v Dánsku, Francúzsku, Holandsku, Spojenom kráľovstve, Maďarsku, Rakúsku a Česku. Pri preletoch do vzdialenejších krajín sprevádzal skupinu navigátor kpt. Ing. Miroslav Kelemen. V roku 1995 pribudol do skupiny sólo pilot pplk. Ing. Jozef Kello, ktorý sólo vystúpením vypĺňal časovú medzeru počas vzdialenia a zoradenia sa hlavnej skupiny. Tento rok bol pre skupinu veľmi úspešný, dostávala ponuky na airshow z ďalších krajín.

Po generálnych opravách lietadiel začali Albatrosy sezónu úspešne v rakúskom Zeltwegu, na bratislavskom SIAD-e, kde získali ocenenie za najlepšiu letovú ukážku, Waddingtone, Hradci Králové a talianskom Cameri.

V roku 1997 opustil skupinu jej zakladateľ, Marián Sakáč a na jeho miesto nastúpil pplk. Ing. Róbert Rozenberg. V novom zložení absolvovala vystúpenia v Trenčíne, Klagenfurte, Fairforde, Nitre, Hradci Králové, kde získali ocenenie za absolútne najlepšie letecké vystúpenie a sezónu zakončili doma v Košiciach.

V ďalších sezónach navštívili aj letecké dni v Žiline, Očovej, Fairforde, Hradci Králové (kde opäť získali ocenenie, tentokrát Cenu Aero Vodochody, za najlepšie prezentovanie lietadla tohoto leteckého výrobcu), Kecskeméte, Sliači, kde sa stala tragická nehoda, pri ktorej zahynul mjr. Ing. Ľuboš Novák, na jeho miesto nastúpil mjr. Ing. Marián Koňár. Rok 2000 možno považovať za najhorší rok pre Biele Albatrosy.

Na zostupe[upraviť | upraviť kód]

L-39C (reg. č. 4355), v ktorom dňa 3. júna 2000 zahynul mjr. Ing. Ľuboš Novák

V ďalšom roku skupinu opustili mjr. Ing. Jaroslav Baláž a mjr. Ing. Peter Lele. Zo strany velenia Vzdušných síl prišiel rozkaz na prevelenie školského pluku z Košíc na Sliač, čo by znamenalo zánik skupiny. Za obrovskej pomoci Vojenskej leteckej akadémie, Slovenského leteckého zväzu, fanúšikov i médií sa podarilo skupinu zachrániť. Na miesto číslo 4 nastúpil mjr. Ing. Bohumír Baroš a skupina nacvičila len obmedzený program pre 5 lietadiel. Navštívila okrem domácich aj letecké dni v susedných krajinách a vykonala niekoľko slávnostných preletov na Slovensku. K obmedzeniam sa pridal ďalší nátlak zo strany Vzdušných síl a navyše ďalšie technické problémy lietadiel.

Dňa 15. apríla 2004 z košického letiska odletel na Sliač posledný Albatros a svetovo uznávaná letecká skupina Biele Albatrosy oficiálne zanikla.

Po zániku Albatrosov sa začalo uvažovať o výcviku nových pilotov, o novej skupine, ktorá by pokračovala v tradícií Bielych Albatrosov. Pôvodným pilotom však neboli ponúknuté primerané miesta, a tak ostalo len pri úvahách. Výcvik novej skupiny by znamenal opäť veľké úsilie a množstvo prostriedkov, ktoré sa vo vtedajších Vzdušných silách nenašli.

Nehody[upraviť | upraviť kód]

 • 17. júl 1996, Košice – vplyvom turbulencie sa zrazili čísla 2 a 6 (posádka Dvojky, pplk. Ing. Marián Sakáč a kpt. Ing. Róbert Rozenberg sa katapultovali, pplk. Ing. Peter Fianta pristál s poškodeným strojom)
 • 3. jún 2000, Sliač – počas vystúpenia havaroval mjr. Ing. Ľuboš Novák, pri nehode zahynul (podľa vyšetrovacej komisie bola príčinou nehody nevysvetliteľná chyba pilota)

Posledná lietajúca zostava Bielych Albatrosov[upraviť | upraviť kód]

 1. pplk. Ing. Ivan Chvojka
 2. pplk. Ing. Róbert Rozenberg
 3. mjr. Ing. Marián Koňár
 4. pplk. Ing. Peter Fianta
 5. mjr. Ing. Bohumír Baroš
 6. pplk. Ing. Jozef Kello

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]