Bombardier Talent

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Elektrická jednotka na železničnej trati v zimnej krajine Bavorska.
Dieselelektrický Bombardier Talent v Nemecku
Bombardier Talent v Kanade

Bombardier Talent je obchodný názov pre elektrické jednotky a dieselové motorové jednotky, ktoré vyrába spoločnosť Bombardier Talbot a ktoré vyvinula Waggonfabrik Talbot v meste Aachen krátko predtým, ako bola spoločnosť zlúčená so spoločnosťou Bombardier v roku 1995. Názov Talent je akronym z nemeckého pomenovania Talbot Leichter Nahverkehrs Triebwagen (Talbot, ľahký medzimestský motorový vozeň).

Vyrába sa vo viacerých variantoch, vrátane vysokopodlažných, nízkopodlažných, s naklápaním, s prenosom výkonu dieselmechanickým, dieselhydraulickým, dieselelektrickým, v dĺžke dvoch, troch a štyroch vozňov. Podobne ako väčšina jednotiek, Talenty môžu fungovať samostatne alebo spárované a tvoriť tak dlhšie vlaky.

Prototyp bol prezentovaný v roku 1994, prvé Talenty boli zaradené do prevádzky v roku 1996. Používajú sa v Nemecku, Rakúsku a Nórsku, pričom na svete sa používa viac ako 260 jednotiek. Talenty rakúskych železníc premávajú od roku 2005 aj na Slovensko, z Viedne (Wien Südbahnhof) do stanice Bratislava-Petržalka. Tiež ich možno nájsť na linke VOR S7, ktorá jazdí z Viedne do obce Wolfsthal, ktorá susedí s Bratislavou, pričom sa zvažuje predĺženie tejto trasy až do hlavného mesta Slovenska. Od marca 2012 prevádzkuje spoločnosť RegioJet Talenty na trase Bratislava hlavná stanica - Bratislava Nové Mesto - Dunajská Streda - Komárno. [1]

Prevádzkovatelia[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. KOVÁČ, Juraj. RegioJet na Slovensku nasadí jednotky Bombardier Talent [online]. ŽelPage, 2011-01-07, [cit. 2011-01-13]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]