Brachiosaury

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Brachiosauridae
Brachiosaurus BW.jpg
Brachiosaurus
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Brachiosauridae
Riggs, 1904
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Brachiosaury (neformálne brachiosauridy, lat. Brachiosauridae) boli veľké až obrovské sauropódne dinosaury, ktoré patrili k najväčším suchozemským živočíchom všetkých čias.

Znaky[upraviť | upraviť zdroj]

Kostra Brachiosaura

Boli to ťažké a robustné štvornohé zvieratá, ktorých predné končatiny boli nezvyčajne dlhšie ako zadné, čo u nich výrazne zmenilo polohu pletencov. Ich hmotnosť kolísala od 20 do 90 ton a vo svojom prostredí boli zrejme najvyššími živočíchmi, schopnými dosiahnuť až do korún stromov. Brachiosaury neboli také dlhé ako príbuzné diplodoky (Diplodocidae), dosahovali maximálnej dĺžky asi 32 metrov, boli však podstatne vyššie a často i robustnejšie. Len ich krčné stavce mohli byť dlhé až 1,4 metra a napríklad lopatka brachiosaurov presahovala dĺžku 2 metre.

Veľkosť[upraviť | upraviť zdroj]

Najvyšším dnes známym brachiosaurom je severoamerický druh Sauroposeidon proteles, ktorý mohol dosiahnuť do výšky až cez 18 metrov nad zemou a vážil cez 60 ton. Známym rodom je tiež o niečo menší Brachiosaurus s výškou okolo 12 metrov a hmotnosťou asi 40 ton. Niektoré brachiosaury však boli podstatne menšie, predpokladá sa tiež existencia „trpasličích“ ostrovných foriem. Otázkou je fyziológia týchto obrov, predovšetkým potom mechanizmus ich krvného tlaku a obehu pri danej telesnej výške.

Taxonómia[upraviť | upraviť zdroj]

čeľaď Brachiosauridae:

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Brachiosauridae na českej Wikipédii.